سبک زندگی

مینیمالیسم “زندگی به سبک ساده و مینیمال”

مینیمالیسم "زندگی به سبک ساده و مینیمال"

مینیمالیسم می‌تواند ما را از بند بسیاری از استرس‌ها و حتی فشارها و هزینه‌های سنگین مالی رها کند. این سبک زندگی ساده در دنیای شلوغ مدرن امروزی محبوبیت زیادی دارد. اگر شما هم دوست دارید با فواید این سبک آشنا شوید و یا اگر می خواهید مینیمالیسم را در زندگی خود اعمال کنید، ادامه ی مطلب را مطالعه فرمایید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: درباره ی سبک های مختلف فرزندپروری چه می‌دانید؟


مینیمالیسم و ویژگی های سبک زندگی مینیمال

سبک زندگی مینیمال یعنی فقط چیزهایی داشته باشیم و وقتمان را برای چیزهایی بگذاریم که برایمان اهمیت دارند و به آن نیاز داریم. در سبک زندگی مینیمال، وقتمان را برای چیزهایی می‌گذاریم و پولمان را برای چیزهایی هزینه می‌کنیم که بیشترین اهمیت را دارند و ما را در دستیابی به اهدافمان کمک می‌کنند.

با این کار، حواس‌پرتی ما برای داشتن وسایل بیشتر، کم می‌شود و تمرکزمان روی هدف اصلی افزایش می‌یابد. منتها اگر بخواهیم عمیق‌تر به این سؤال پاسخ دهیم، باید جزئیات بیشتر را درمورد آن ذکر کنیم. در ادامه می‌توانید تعریف ویژگی های مینیمالیسم را بخوانید:

هدفمندی در مینیمالیسم

مینیمالیسم یعنی به چیزهایی بپردازیم که بیشترین ارزش و اهمیت را برای ما دارند و همه آن چیزی را که ما را از هدف دور می‌کند حذف کنیم. درمورد اهداف و ارزش‌های خود بیشتر فکر کنید و با اولویت‌بندی آن‌هایی را که واقعا مهم‌اند انتخاب کنید.

اهمیت بیشتر جنبه درونی در برابر جنبه بیرونی

ممکن است کتاب‌های زیادی درمورد سبک زندگی مینیمال خوانده باشید. در بیشتر این کتاب‌ها توصیه‌هایی برای حذف به‌هم‌ریختگی‌ها و چیزهای اضافه از زندگی مطرح می‌شود. تمام این توصیه‌ها باعث می‌شود به‌سمت مینیمالیسم قدم بردارید و زندگی آرامش‌بخش‌تری را تجربه کنید. منتها این روش‌ها توصیه‌هایی درمورد زندگی بیرونی و محیط اطراف است.

اهمیت بیشتر جنبه درونی در برابر جنبه بیرونی در مینیمالیسم

مینیمالیسم تغییری درونی است. باید از ته قلب خود بخواهید زندگی ساده‌تری را ادامه دهید. باید قلب و روحتان را برای دل‌بریدن از چیزهای اضافه آماده کنید. بعد از خلوت‌کردن محیط زندگی، نوبت به روح و آرامش درون شما می‌رسد.

بخوانید
راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا باکیفیت + معرفی دستگاه تصفیه هوا شیائومی Mi Air Purifier 3H

جهت آگاهی: گیاه خواری “دنیایی از رژیم های سالم!”


مینیمالیسم و آزادی از میل به داشتن دارایی‌ها

فرهنگ مدرن و زندگی در دنیای امروزی به ما یاد داده زندگی خوب و خوش‌حال‌بودن در خریدن و انباشتن چیزهای جدید است؛ یعنی هرقدر بیشتر داشته باشیم خوش‌حال‌تریم. این طرز فکر اشتباه است.

مینیمالیسم به ما آزادی می‌دهد تا فارغ از وسایلی که مالکشانیم، شادی و خوش‌حالی را تجربه کنیم. در حقیقت، با کمک مینیمالیسم، شادی و آرامش شما وابسته به دارایی‌هایتان نخواهد بود؛ بلکه آن را می‌توانید در روابط، ماجراجویی‌ها، تجربه‌ها و آرامش روان خود پیدا کنید.

مینیمالیسم و آزادی از استرس های مدرن

مینیمالیست‌شدن سرعت زندگی را کمتر می‌کند و ما را از هیجان زندگی با سرعت زیاد دور نگه می‌دارد. ما را وادار می‌کند فقط به ضروریات بپردازیم و به‌خاطر چیزهای غیرضروری، به خودمان استرس مضاعف وارد نکنیم.

 مینیمالیسم و آزادی از دورویی و دوگانگی

بیشتر افراد عمدا انتخاب نمی‌کنند شخصیت‌های متفاوتی داشته باشند؛ اما شرایط زندگی باعث می‌شود در شرایط مختلف، شخصیت‌های متفاوتی داشته باشند.

اما زندگی ساده و مینیمالیسم یک‌شکل و پایدار است. در واقع، نوعی از سبک زندگی است که در تمام شرایط می‌توانید به آن پایبند باشید و لازم نیست خودتان را تغییر بدهید. نوع رفتار و سبک زندگی شما در صبح شنبه با عصر پنجشنبه فرقی ندارد. این سبک زندگی قابل‌اطمینان و بدون نوسان، صادقانه و شفاف است.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز تربیت تک فرزند


مینیمالیسم در برابر فرهنگ

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن از سلبریتی‌ها و افراد مشهور بت ساخته می‌شود. عکس آنها را در مجله‌ها می‌بینیم، در رادیو و تلویزیون مصاحبه‌های آنها را می‌شنویم. زندگی آنها به‌عنوان استانداردی طلایی و الگوی موفقیت معرفی می‌شود و بسیاری از افراد ممکن است به آن حسادت کنند. رسانه‌ها افرادی را که سبک زندگی ساده‌ای دارند معرفی نمی‌کنند. در واقع، افرادی که زندگی مینیمال را انتخاب می‌کنند در قالب فرهنگی که در دنیای جدید تبلیغ می‌شود قرار نمی‌گیرند؛ اما آنها هم سبک زندگی جذاب و ترغیب‌کننده‌ای دارند.

لذت از لحظات ساده - مینیمالیسم در برابر فرهنگ

در حالی‌ که مردم دنبال زندگی همراه با ثروت بیشتر، شهرت و موفقیت‌هایی‌اند که این روزها تبلیغ می‌شود، مینیمالیست‌ها دنبال موفقیت‌های کوچک‌تر و آرام‌تر زندگی‌اند. مینیمالیسم ما را دعوت می‌کند تا آرام‌تر حرکت کنیم، کمتر مصرف کنیم و بیشتر لذت ببریم.

بخوانید
فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی و اثرات مثبت روحی روانی وجود گیاه داخل منزل

مینیمالیسم کاملا قابل‌دستیابی

مینیمالیست‌شدن کاملا قابل‌دستیابی است. بسیاری از افرادی که سبک زندگی شلوغ و پردغدغه‌ای در مرکز شهری بزرگ داشته‌اند، توانسته‌اند مدل زندگی خود را تغییر دهند و مینیمالیسم را تجربه کنند. در واقع، زندگی ساده کاملا قابل‌دستیابی و البته منحصربه‌فرد است.

در مجموع، افرادی که علاقه‌مندند بیشتر بدانند و بهتر و آرام‌تر زندگی کنند، برای تجربه‌کردن این سبک زندگی، تمایل بیشتری دارند. علاوه بر این، سبک زندگی مینیمال تقریبا آن چیزی است که قلب و روح آدمی به‌دنبال آن می‌گردد. شاید شما هم تجربه کرده باشید که در حالی‌ که زندگی تجملاتی‌ای دارید، از تجربه‌کردن زندگی ساده روستایی لذت می‌برید.


درباره ی کندر چه می دانید؟


راهنمای شروع زندگی مینیمال

راهنمای زیر یک راهنمای ساده برای اعمال مینیمالیسم در زندگی به صورت گام به گام است.

نوشتن دلایل‌

چرا می‌خواهید مینیمالیسم را در زندگی امتحان کنید؟ از این‌که برای بودن با خانواده و دوستان وقتی ندارید، ناراحت‌اید؟ شب‌ها از شدت اضطراب خواب‌تان نمی‌برد؟ همیشه فکر می‌کنید خانه‌تان کوچک است و جایی برای وسایل ندارید؟ همه‌ی این‌ها را بنویسید. وقتی که کار سخت شود و حس کنید که نمی‌خواهید ادامه دهید، داشتن این دلایل برای ادامه کمک‌تان خواهد کرد.

حذف لوازم تکراری

در خانه چرخ بزنید و وسایل‌تان را ببینید. از چه چیزهایی چند تا دارید؟ مثلا ممکن است دو ظرف برای چای خشک داشته باشید یا دو نسخه از یک کتاب.

حذف لوازم تکراری

از خودتان بپرسید که واقعا هر دو تا را نیاز دارید؟ اگر نه، یکی را بردارید و داخل یک جعبه بگذارید. در نهایت، این جعبه که پر از لوازم تکراری‌ست را از خانه خارج کنید، به فرد دیگری بدهید یا دور بریزید.

بخوانید
الفبای آشنایی با بیت کوین

ایجاد منطقه‌ی بدون درهم‌ریختگی

بخشی از خانه را به عنوان منطقه‌ی بدون درهم‌ریختگی در نظر بگیرید. فقط وسایلی را در این بخش نگه دارید که واقعا لازم‌شان دارید. سعی کنید وسعت این منطقه را به مرور زمان افزایش دهید. مثلا اگر منطقه‌ی اولیه اوپن آشپزخانه بوده، آن را به کل آشپزخانه گسترش دهید. بعد از مدتی خواهید دید که چه‌قدر به داشتن یک خانه‌ی مینیمال و مینیمالیسم نزدیک شده‌اید.

حذف لباس‌های اضافی

یکی از سخت‌ترین بخش‌های کار شاید همین باشد. خود من هم در حال حاضر در این مرحله گیر کرده‌ام و هنوز بیش از حد لزوم لباس دارم. سعی کنید یک قانون برای خودتان مشخص کنید. مثلا هر لباسی که بیش از یک سال از آخرین دفعه‌ی پوشیده شدنش می‌گذرد را کنار بگذارید. لباس‌های جمع‌شده را به دیگران بدهید یا دور بریزید.

برای شخص من، کوچک کردن کلکسیون دی‌وی‌دی‌ها و کتاب‌هایم هم مثل لباس‌ها سخت خواهد بود. ولی امیدوارم بتوانم کم‌کم این کار را هم انجام دهم و حداقل آن‌ها را به نسخه‌های الکترونیکی تبدیل کنم و داخل یک هارد بریزم.

پس‌انداز کردن

یک عدد برای خودتان مشخص کنید و با کم‌تر کردن میزان خریدتان، سعی کنید به همان میزان پس‌انداز کنید. قرار نیست این رقم برای همه به یک میزان باشد. آن را بسته به میزان درآمدتان مشخص کنید. علاوه بر راحت‌تر شدن خیال‌تان نسبت به روز مبادا، داشتن این رقم -در یک حساب جداگانه- یک نتیجه‌ی ملموس از زندگی مینیمال شما خواهد بود و برای ادامه مینیمالیسم ترغیب‌تان خواهد کرد.

عدم وسواس در انتخاب غذا

هر روز به دنبال یک غذای جدید نباشید. کار آشپزی و درست کردن وعده‌های روزانه را برای خودتان ساده‌تر کنید.

عدم وسواس در غذا

مثلا سه نوع شام برای کل هفته در نظر بگیرید و فقط همان سه غذا را درست کنید. بعد از اتمام هفته، این تعداد را بسته به تجربه‌ی اولیه‌تان کم یا زیاد کنید.

بخوانید
بهترین مراکز گردشگری مالزی

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: آنچه درباره ی زرشک پلو باید بدانید


سخن پایانی

در این نوشته در مورد مینیمالیسم و ویژگی های آن سخن گفتیم. دقت کنید که تمرکز این سبک زندگی بر کاهش استرس های زندگی است. پس اگر مینیمالیسم را در زندگی خود اعمال کرده اید و سختی کار شما را اذیت می کند، حتما به لیست دلایل خود دقت کنید و بدون استرس برای زندگی خود تصمیم بگیرید. اگر این مسیر را با قدم‌های کوچک ادامه دهید، قبل از این‌که فکرش را بکنید، خواهید دید که به یک مینی‌مالیست تمام‌عیار تبدیل شده‌اید و از مزایای بی شمار آن بهره خواهید برد!

سپاس که در مجله لاکچری لایف همراه ما بودید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا