سبک زندگی

سبک زندگی سالم چیست ؟ مجموعه ای از انتخاب های سالم !

در دنیای امروزی که مشغله ها به حدی زیاد است که افراد کمتر زمان این را دارند که به سلامت فیزیکی و روانی خود اهمیت دهند. متاسفانه این عدم اهمیت در اصل باعث افت راندمان در کار شده و حتی لذت بردن از زندگی را می تواند کاهش دهد. با ما همراه باشید تا با یکی از انواع سبک های زندگی به نام سبک زندگی سالم و با خواص بیشمار آن آشنا شوید.

تعریف سبک زندگی سالم

سازمان جهانی بهداشت در سال 1946 سلامت را به عنوان “وضعیت کامل رفاه روانی، جسمی و اجتماعی نه صرفاً عدم وجود بیماری” تعریف کرد. ویکی پدیا سبک زندگی را به عنوان روشی که یک فرد زندگی می کند تعریف می کند. این شامل الگوهای روابط اجتماعی، مصرف، سرگرمی و لباس است. سبک زندگی معمولاً نگرش ها، ارزش ها یا جهان بینی فرد را نیز منعکس می کند. سبک زندگی سالم یکی از انواع سبک زندگی است. به طور کلی به عنوان یک “زندگی متعادل” توصیف می شود که در آن فرد “انتخاب های عاقلانه” انجام می دهد.

سبک زندگی سالم منبع ارزشمندی برای کاهش بروز و تأثیر مشکلات سلامتی، بهبودی، مقابله با استرس‌های زندگی و بهبود کیفیت زندگی است. شواهد علمی نشان می دهد سبک زندگی ما نقش مهمی در میزان سلامتی ما دارد. از آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم، میزان ورزش، و اینکه آیا سیگار می‌کشیم یا مواد مخدر مصرف می‌کنیم . یا اینکه از نظر عاطفی خسته هستیم یا نه؟، همگی بر سلامت ما تأثیر می‌گذارند.

تعریف سبک زندگی سالم

شرایطی مانند بیماری قلبی، سرطان، دیابت، بیماری های مفصلی و بیماری های روانی مسئول تعداد زیادی از مرگ ها و ناتوانی ها هستند. در حال حاضر، ما تقریباً به طور انحصاری بر ارائه مراقبت های بالینی توسط متخصصان بهداشتی آموزش دیده به عنوان استراتژی اصلی خود برای مقابله با این شرایط متکی هستیم. با داشتن سبک زندگی سالم می توان از بسیاری از مشکلات سلامتی پیشگیری کرد و یا حداقل بروز آنها را به تعویق انداخت. همچنین می تواند بعضی از عوارض مانند افسردگی پس از زایمان را زودتر درمان کند.

بخوانید
چرا انبه را پادشاه میوه ها می نامند؟ + انبه‌ چه خواص و فوایدی دارد؟

مؤلفه‌های یک سبک زندگی سالم

برای داشتن زندگی سالم آشنایی با مؤلفه‌های یک سبک زندگی سالم بسیار مفید خواهد بود. موارد زیر شامل این موئلفه ها هستند.

مدیریت استرس

استرس عاطفی نقش مهمی در بسیاری از بیماری ها چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم دارد. افراد همچنین در هنگام احساس استرس بیشتر احتمال دارد:

  • سیگار بکشند
  • پرخوری کنند
  • بیش از حد الکل بنوشند
  • سخت کار کنند
  • با دیگران بحث کنند و ….

بنابراین، مدیریت استرس بخش مهمی از سبک زندگی جدید شما است. مدیتیشن و تکنیک‌های آرام‌سازی واقعاً بخش مهمی از داشتن یک سبک زندگی سالم هستند.

دوستی با خود

دوست داشتن خود یک کلید اساسی برای داشتن یک زندگی سالم و شاد است. غرور و ارزشی که در خود احساس می‌کنید مهم است. اما با اهمیت‌تر از آن احساس عزت نفس است. زیرا چنین احساسی در مورد خود می‌تواند بر نحوه عملکردتان تأثیر مثبت بگذارد.

تقویت ذهن و بدن

ذهن خود را برای موفقیت کامل برنامه ریزی کنید. یک چشم انداز، یک آینده متقاعد کننده که شما را هیجان زده و الهام بخش می کند، توسعه دهید و روزانه بر روی آن تمرکز کنید. مطمئناً اجازه ندهید چیزی شما را تحت تأثیر قرار دهد یا امکان آن را زیر سوال ببرید. هدفمندی و تمرکز چنان مهم است که یکی از پایه های سبک زندگی مینیمالیسم می باشد.

مؤلفه‌های یک سبک زندگی سالم - تقویت ذهن و بدن

با کنترل افکار خود، زندگی خود را تا حد زیادی بهبود خواهید بخشید.

مؤلفه‌های یک سبک زندگی سالم – تغذیه سالم و مناسب

رژیم هایی مانند مدیترانه ای می توانند به راحتی انواع نیاز های شما را شامل انواع ویتامین، مواد مغذی و معدنی بر طرف کنند. البته هر رژیمی خواص و مضرات خود را می تواند داشته باشد. به طور مثال رژیم و سبک زندگی گیاه خواری این روزها در جامعه بسیار مرسوم است ولی ممکن است مناسب برخی افراد نباشد و حتی برخی توانایی رعایت آن را نداشته باشند. کمک گرفتن از متخصص تغذیه و انتخاب رژیمی که رعایت آن برای شما ممکن است ، بهترین روش برای انتخاب رژیمی سالم و مقوی برای شما می باشد.

بخوانید
لکنت زبان چیست؟ + نحوه درست برخورد با افراد دارای این اختلال

ورزش کردن و سبک زندگی فعال

شما باید تناسب اندام را بخشی از زندگی خود قرار دهید. آمادگی جسمانی وزن شما را کنترل کرده و به شما کمک می‌کند شب بهتر بخوابید، از حملات قلبی و مغزی و سایر مشکلات سلامتی جلوگیری می‌کند و به طور کلی طول عمر شما را افزایش می‌دهد. اساساً فواید بسیاری در ورزش وجود دارد که بدون آن نمی‌توانید زندگی کاملی داشته باشید.

فعالیت های بدنی برای همه مردم با هر محدوده وزنی و شرایط سلامتی مهم است. به ما کمک می کند تا کالری های اضافی را بسوزانیم، برای سلامتی قلب و گردش خون مفید است. توده عضلانی ما به وسیله فعالیت بدنی حفظ و افزایش می یابد. به ما کمک می کند تا تمرکز کنیم و سلامتی را بهبود می بخشد. ما برای حرکت کردن نیاز نداریم حتما یک ورزشکار برتر باشیم! به طور متوسط 150 دقیقه فعالیت بدنی در هر هفته توصیه می شود. این فعالیت می تواند جزئی از کارهای روزمره باشد. همه ما می توانیم:

  • از راه پله بجای آسانسور استفاده کنیم
  • در طول استراحت نهار به پیاده روی برویم.

تعادل زندگی

اگر می‌خواهید به یک سبک زندگی سالم برسید، باید گام‌هایی را برای اطمینان از حفظ تعادل معینی از نظر روحی، جسمی، عاطفی، اجتماعی و مالی بردارید.

تعادل زندگی

شما باید یک کار را انجام دهید، باید بین کار و خانواده و سایر زمینه‌های زندگی خود تعادل برقرار کنید. این تعادل به غیر از اینکه برای شما مفید واقع می شود می تواند برای اعضای خانواده ای که نیاز به نگهداری و توجه دارند (مانند بیماران اسکیزوفرنی) هم موثر باشد. تمام زمینه‌های اصلی زندگی ما با یکدیگر همپوشانی دارند و بهم پیوند می‌خورند و بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. تا زمانی که در هر بخش از زندگی برای خود رضایت ایجاد نکنیم، هرگز نمی‌توانیم واقعاً ارضا شویم یا زندگی رضایتمند، شاد و سالمی داشته باشیم.

بخوانید
زندگی نامه حسین عالیزاد، بنیان گذار سنیچ

سخن پایانی

در این نوشته در مورد سبک زندگی سالم و خواص و مؤلفه های آن سخن گفتیم. دقت کنید که لازم نیست برای داشتن زندگی سالم، دونده ماراتن باشید، مواد خاصی بخورید یا ساعت‌ها مدیتیشن کار کنید. سبک‌زندگی سالم یک روند پیش‌رو است که پستی و بلندی‌های خود را دارد اما همیشه به سمت یادگیری بیشتر، داشتن انتخاب‌های بهتر و زندگی هوشمندانه در حرکت است. فقط تغییرات کوچک بسیار زیادی هست که می‌توانید برای دست یافتن به فواید بیشماری که برای سلامتی‌تان دارند امتحانشان کنید.

سپاس که در مجله لاکچری لایف همراه ما بودید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا