خانواده

استرس وعلائم ازدیاد آن در خانواده را بشناسید

استرس در خانواده

استرس جزئی جدایی ناپذیر از زندگی مدرن امروزی ست. این استرس های کوچک و ریز به تدریج تبدیل به خشم و ترس و تشویش در خانواده می شوند و بستر امن و آرام خانواده را به درایی طوفانی مبدل می کند. شما استرس های موذی رایج در میان اهالی خانه را می شناسید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با علائم و راهکارهای رفع استرس در خانواده بیشتر آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: از مدیریت زمان چه می دانید؟


استرس گاهی در قالب خشم بازگو می شود!

هر قدر که والدین و یا فرزندان استرس بیشتری را تجربه کنند، تمایل بیشتری به بالا بردن میزان صدا و ایجاد بگومگو های غیر ضروری پیدا می  کنند. اگر فرزندان  تان در گفت و گوها فریاد می کشند، همه تلاش  تان را بکنید تا با اطمینان و آرامش بیشتری پاسخ آن  ها را بدهید و این آرامش را به آن  ها منتقل کنید چون این مسئله میتواند بخاطر افزایش سطح اضطراب ناخودآگاه در آنها باشد.

نشانه‌های استرس در خانواده

البته اگر شما هم در مقابل فریاد بکشید، هیچ گونه کمکی به شرایط نمی کند. بنابراین بهتر است که در آن لحظه گفت و گو را متوقف کنید. به فرزندان  تان بگویید ما هردو نیاز به آرامش داریم و بهتر است که در شرایط بهتر و زیر نظر روانپزشک و یا روانشناسی که در این زمینه با تجربه اند، با یکدیگر صحبت کنیم.


این مطلب را هم از دست ندهید: با فرزند نوجوان خود چگونه رفتار کنیم؟


خواب کم می تواند نشانه استرس باشد

وقتی استرس در خانواده بیش از حد افزایش می یابد، یکی از نخستین مسائلی که تحت تاثیر قرار می گیرد، “خواب” است. این مسئله میتواند به صورت مختل شدن کیفیت و یا کمیت خواب باشد. که اغلب برای اعضای خانواده همراه با بی خوابی است. کمبود خواب میتواند تاثیرات منفی فراوانی بر روی شما و فرزندان  تان ایجاد کند که یکی از شایعترین این موارد به صورت استرس و اضطرب می باشد که البته استرس نیز میتواند متعاقبا موجب بی خوابی شود که در نهایت این دور باطل همچنان ادامه می یابد.

نشانه‌های استرس در خانواده

یکی از بهترین راه کارها برای تنظیم ساعت خواب و بیداری در فرزندان که برای والدین میتواند موثر باشد این است که اگر احساس می کنید کودکان  تان کم خواب از گذشته شده اند، سعی کنید آن ها را نیم ساعت زودتر به رختخواب بفرستید. این کار را درباره خودتان هم انجام دهید تا شاهد یک تغییر واقعی در فضای خانواده باشید.

بخوانید
چگونه اعتماد به نفس کودک خود را تقویت کنیم؟

درباره ی دانه کاج چه می دانید؟


تعداد وعده های غذایی مشترک کم، نشانه ای از استرس در خانواده

وقتی که یکی از اعضای خانواده استرس بیش از حد دارند و این استرس را با رفتارهای غیرکلامی و یا کلامی به بقیه اعضا نیز منتقل میکنند. این احتمال افزایش می یابد که فرزندان نیز رفتارهای مقابله جویانه ای انجام خواهند داد. به طور مثال، کمتر سر میز غذا حاضر شدن برای این که با شما صحبت نکنند. همچنین عدم انجام به موقع تکالیف و یا اصرار برای اینکه به مدرسه نروند. از کارهای مفید برای تشویق این که خانواده را سر میز غذا گرد هم بیاورید، میتواند به صورت نوشتن جملات مثبتی درباره خانواده  روی کاغذ و بلند خواندن آنها هنگام صرف غذا در حضور همسر و فرزندان میباشد.

نشانه‌های استرس در خانواده

انجام این عمل میتواند باعث شود که بچه  ها غذا را در جوی آرام و مثبت و در حضور والدین خود میل کنند. انجام این مسئله میتواند به تحکیم بنیانهای خانواده و افزایش صمیمیت اعضای خانواده کمک فراوانی کند.


برای مطالعه ی بیشتر: ضرب المثل های ناآشنا (1)


نایابی ساعت کاری خالی در شبانه روز

نبودن ساعات کاری خالی در برنامه روزانه اعضای خانواده به صورت حقیقتی غیر قابل اجتنابدر آمده. بعضا به صورت عاملی برای پز دادن و یا فخر فروشی به اطرافیان در زندگی مدرن امروزی تبدیل شده است. این که بچه ها بعد از مدرسه به کلاس های آموزشی بروند. بعد از آن هم به فعالیت های فوق برنامه دیگری بپردازند، فشار زیادی به همه اعضای خانواده وارد می کند. این کار می تواند استرس صبحگاهی سروقت رسیدن به مدرسه، سرکار و غیره را افزایش دهد. به عنوان مثال اگر متوجه شدید درحال این طرف و آن طرف دویدن هستید تا سر وقت به مدرسه یا سرکار برسید، چند لحظه بایستید. ۱۰ نفس عمیق بکشید و دوباره به آماده کردن خودتان مشغول شوید.

بخوانید
درباره خستگی عاطفی بخوانید

بهتر است با آرامش همه وسایل مورد نیازتان را بردارید اما چند دقیقه دیرتر برسید. این حالت نسبت به این که بعد از رسیدن به مدرسه یا سرکار متوجه شوید چیزی را فراموش کرده اید به شما استرس کمتری وارد خواهد کرد. اما راهکار بلند مدت، کاستن از میزان فعالیت ها و برنامه های خود و فرزندان  تان است.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: خواندنی ترین رمان های ایرانی


 اختلال در عملکرد شغلی

استرس بالا میتواند باعث کاهش کارایی در عملکرد روزانه شود. زیرا استرس بالا، توانایی تمرکز و سازمان دهی مغزی را کاهش میدهد. آن هم درست در زمان هایی که نیاز به عملکرد دقیق و حرفه ای دارید. یکی از دقیق ترین راهکارها در این مواقع این است که منبع استرس را شناسایی نمایید. سپس با همسر برای از بین بردن آن همفکری کنید.

نشانه‌های استرس در خانواده

به عنوان مثال اگر آماده شدن همزمان شما و بچه ها هنگام صبح باعث می شود، روزتان را با عصبانیت و استرس آغاز کنید، راهکاری برای آن بیابید. مثلا نیم ساعت زودتر بیدار شوید یا بخشی از کارهای تان را از شب قبل انجام دهید.


این محتوا را هم دنبال کنید: بازی های قدیمی محلی را بیشتر بشناسید


کاهش احساس رضایت مندی در اعضای خانواده، رد پای استرس

استرس مزمن، بر روی بدن در هر سن و سالی تاثیرات منفی فراوانی دارد. وقتی خانواده در شرایط پر استرسی قرار دارد مثل استرس شغلی و یا مالی، سیستم ایمنی اعضای خانواده ضعیف می شود. نتیجتاً احتمال ابتلا به بیماری های روانی مثل افسردگی و یا اضطراب افزایش می یابد. در این شرایط، بچه های کوچک تر معمولا از دل درد، سردرد یا کابوس های شبانه شکایت می کنند. اعضای بزرگ تر هم دچار درد گردن، شانه، پشت و گاهی نیز دچار بی خوابی می شوند.

بخوانید
سیر تا پیاز تربیت تک فرزند

برای مطالعه بیشتر: راهکارهایی برای شادتر کردن خانواده


فرزندان  منزوی علامت خانواده ی استرس دار هستند

بعضی از بچه  ها وقتی استرس زیادی را تحمل می  کنند، منزوی می  شوند و خودشان را از دیگران دور  می کنند. بچه  های بزرگ  تر ممکن است خود را در اتاق حبس کنند اما واکنش بچه  های کوچک  تر احتمالا خودداری از بازی با دیگر بچه  ها خواهد بود. یکی از بهترین توصیه ها به والدین در این موارد این است که با فرزندتان صحبت و او را از این موضوع مطمئن کنید که ارتباط عاطفی بالایی بین شما و او برقرار است.

نشانه‌های استرس در خانواده

او می تواند درباره هر موضوعی با شما بدون نگرانی از تنبیه و یا سرزنش شدن صحبت کند. البته راهکارهای سریع و موثری نیز مثل دوش گرفتن یا تنفس عمیق برای کاهش سریع اضطراب وجود دارند. این کارها به طور موقتی میتوانند آنها را آرام تر کند.

سخن پایانی

در این مطلب درباره استرس در خانواده سخن گفتیم. خانواده بعنوان اصلی ترین پناهگاه زندگی هر فرد که بخش زیادی از عمر خود را در آن می گذراند از اهمیت بالایی برخوردار است. عوارض ناشی از استرس و التهاب در خانواده می تواند بر جامعه نیز اثر بگذارد. بنابراین در پیگیری و درمان مشکلات روحی خانواده کوشا باشید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا