خانواده

افسردگی پس از زایمان؛ از علل تا درمان آن

شما تا کنون از افسردگی پس از زایمان چیزی شنیده اید؟ نوعی از افسردگی که گاهی ممکن است بعد از تولد نوزاد در برخی مادرها به وجود بیاید، افسردگی پس از زایمان نامیده می‌شود. احتمال ابتلا به این افسردگی در ایران زیاد نیست و آمار آن در حدود ۱۵ درصد از زایمان‌‌هاست. درباره در مان های این عارضه چه می دانید؟ اینکه چقدر طول می کشد یا چه عواملی در ابتلا به آن موثرند را می شناسید؟ در این مقاله همراه ما باشید تا با افسردگی پس از زایمان بیشتر آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: همه چیز درباره ی متاورس


علل افسردگی پس از زایمان

هیچ دلیلی برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد, اما مسائل فیزیکی و احساسی ممکن است نقشی ایفا کنند. 

تغییرات فیزیکی

بعد از زایمان, کاهش چشمگیر هورمون ها (استروژن و پروژسترون) در بدن شما ممکن است به افسردگی پس از زایمان کمک کند. هورمون های دیگر تولید شده توسط غده تیروئید نیز ممکن است به شدت افت کند – که می تواند باعث شود شما احساس خستگی, پریشانی و افسردگی بکنید. 

علل افسردگی پس از زایمان

مسائل عاطفی

زمانی که از خواب محروم می شوید, ممکن است مشکلاتی حتی جزئی را دچار شوید. ممکن است نگران توانایی خود برای مراقبت از نوزادتان باشید. ممکن است جذابیت کمتری داشته باشید, با حس هویت خود مبارزه کنید و یا احساس کنید که کنترل زندگی خود را از دست داده اید. هر یک از این مشکلات می تواند به افسردگی پس از زایمان کمک کند.

تصویربرداری ساختاری و عملکردی مغز در اختلالات خواب مانند آپنه خواب (توقف تنفس در خواب) و اختلال بی خوابی منجر به شناخت مکانیزم این بیماری ها و تغییرات ناشی از آنها در مغز شده است.

بخوانید
استرس وعلائم ازدیاد آن در خانواده را بشناسید

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: چگونه کودکی شجاع تربیت کنیم؟


عوامل افزایش خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان

عوامل زیادی وجود دارد که خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را افزایش می‌دهد که عبارتند از:

  • سابقه‌ی افسردگی پیش از بارداری یا در طول دوران بارداری؛
  • سن مادر هنگام بارداری مهم است. جوان‌تر بودن مادر خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را افزایش می‌دهد؛
  • ممکن است فرد درباره‌ی بارداری دچار تردید باشد و از تمایل و آمادگی خود برای مادر شدن اطمینان کامل نداشته باشد؛
  • هرچه مادر فرزندان بیشتری داشته باشد، احتمال ابتلای او به افسردگی در بارداری‌های بعدی‌ افزایش می‌یابد؛
  • داشتن سابقه‌ی افسردگی یا اختلال ناخوشی پیشاقاعدگی (PMDD)؛
عوامل خطرزا برای افسردگی پس از زایمان
  • فرد بیمار همیشه از حمایت اجتماعی مشروط برخوردار بوده است، یعنی مادر تازه فارغ‌شده، همیشه در قبال رفتار یا دادن امتیاز خاصی (و نه به‌ خاطر عشق و علاقه) توجه دریافت کرده‌ است؛
  • تنهایی؛
  • تعارضاتی که در زندگی زناشویی فرد وجود دارد.

درباره‌ی خستگی عاطفی چه می‌دانید؟


افسردگی پس از زایمان چگونه درمان می شود؟

زمان درمان افسردگی پس از زایمان با توجه به شدت افسردگی و نیازهای شما متفاوت است. اگر کم‌کاری غده تیروئید دارید یا به بیماری حاد دیگری مبتلا هستید، پزشک شما ممکن است این بیماری‌ها را درمان کرده و شما را به متخصصان ویژه‌ای ارجاع دهد. همچنین پزشک ممکن است شما را به متخصص بهداشت روان ارجاع دهد تا پیش از درمان افسردگی پس از زایمان، این موارد را درمان کند.

اگر علائم افسردگی پس از زایمان دارید، با پزشک خود یا متخصص بهداشت روان صحبت کنید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که بطور منظم به مشاور مراجعه کرده و یا داروهای ضدافسردگی مصرف کنید. اغلب هر دو درمان توصیه می‌شوند. اگرچه اختلال افسردگی پس از زایمان، در برخی موارد خودبخود رفع می‌شود، ولی علائم با کمک دارو و گفتار درمانی خیلی سریع از بین می‌روند.

بخوانید
سیر تا پیاز تربیت تک فرزند

درمان افسردگی پس از زایمان اغلب با روان‌درمانی (که همچنین گفتار درمانی یا مشاوره بهداشت روان نیز نامیده می‌شود) و یا دارو درمانی و یا هر دو راهکار، انجام می‌شود.

روان‌درمانی: صحبت با روان‌پزشک، روان‌شناس یا سایر متخصصان بهداشت روان درباره نگرانی‌ها اغلب روشی مناسب برای درمان افسردگی پس از زایمان است. به کمک تراپی برای مقابله با احساسات می‌توانید راه‌های بهتری پیدا کنید، مشکلات خود را حل‌وفصل کرده، اهداف واقع‌بینانه‌ای برای خود تعیین کرده و به روشی مثبت به شرایط پاسخ دهید. برخی اوقات خانواده ‌درمانی یا رابطه درمانی نیز کمک‌کننده است.

درمان افسردگی پس از زایمان

داروهای ضدافسردگی: پزشک ممکن است داروهای ضدافسردگی را به شما پیشنهاد دهد. اگر کودک خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید، هر دارویی که مصرف کنید وارد شیر می‌شود. با این وجود می‌توانید طی دوران شیردهی، بیشتر از داروهای ضدافسردگی با خطر عوارض جانبی کمتر برای کودک استفاده کنید. برای سنجش خطرات بالقوه و مزایایی داروهای ضدافسردگی با پزشک خود مشورت کنید.


برای مطالعه بیشتر: اصطلاح های رایج مافیا چیست؟


مهمترین گام ها برای پیشگیری و درمان، با تغییر سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی نیز برای درمان افسردگی پس از زایمان مفید است. استراتژی‌های زیر ممکن است برای مدیریت استرس شما و در نهایت درمان افسردگی پس از زایمان مفید باشند:

• داشتن خواب کافی

• اختصاصی زمانی برای ورزش کردن

• اطراف خود را با شبکه پشتیبان از خانواده و دوستان احاطه کنید.

• وعده‌های غذایی مقوی و بطور منظم بخورید.

• از دیگران بخواهید از کودک‌تان مراقبت کنند تا بتوانید مدتی بیشتری استراحت کنید.

بخوانید
نحوه رفع کینه و کدورت در زندگی مشترک + معرفی هفت عامل مهم برای رفع کدورت

• سبک‌های زندگی سالم را انتخاب کنید. فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی به همراه کودک‌تان و سایر تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود جای دهید. سعی کنید استراحت کافی داشته باشید. غذاهای سالم بخورید و از مصرف الکل بپرهیزید.

درمان و پیشگیری

• انتظارات واقع‌بینانه‌ای را تعیین کنید. برای انجام تمام و کمال کارها به خود فشار وارد نکنید. توقعات خود برای اینکه خانواده‌ای کامل و تمام عیار باشید کاهش دهید. آنچه را که می‌توانید انجام دهید و مابقی کارها را رها کنید.

• زمانی را به خودتان اختصاص دهید. زمانی را صرف خود کرده و از خانه بیرون بزنید. ممکن است این بدان معنا باشد تا از همسرتان بخواهید از کودک مراقبت کرده و یا از پرستار کودک کمک بگیرید. کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید (مانند سرگرمی‌ها با برخی انواع تفریحات). همچنین ممکن است زمانی را برای تنها بودن (بدون کودک) با همسر و دوستان اختصاص دهید.

• برای دور ماندن از افسردگی پس از زایمان از منزوی بودن و گوشه‌گیری اجتناب کنید. با همسر، خانواده و دوستان خود درباره اینکه چه احساساتی دارید صحبت کنید. از سایر مادران درباره تجربیات‌‌شان بپرسید. از بین بردن انزوای می‌تواند به شما کمک کرده تا دوباره مهربانی را احساس کنید.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: طرز تهیه ی فلافل به سبک حرفه ای ها + تکنیک وا نرفتن فلافل


سخن پایانی

در این مطلب درباره افسردگی زنان پس از زایمان خواندیم. یادتان باشد که بیشتر زنان بدون هیچ درمانی در ظرف 3 تا 6 ماه بهبود پیدا می کنند. یکی از 4 مادر که افسردگی پس از زایمان دارن همچنان افسرده می ماند تا زمانی که فرزندشان یک ساله شود. افسردگی پس از زایمان می تواند بر روی رشد و رفتار کودک تاثیر بگذارد حتی پس از پایان افسردگی. بنابراین هرچه کمتر طول بکشد، بهتر است. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

بخوانید
لکنت زبان چیست؟ + نحوه درست برخورد با افراد دارای این اختلال

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا