سرگرمی

آنچه درباره ی بازی گروهی مافیا باید بدانید

بازی مافیا

امکان دارد در روزهای تعطیل با خانواده و دوستانتان به صورت آنلاین و یا حضوری در ارتباط باشید. در چنین مواقعی بازی مافیا یکی از جذاب ترین بازی هایی است که می توانید انجام می دهید. بازی مافیا از جمله سرگرمی‌هایی است که می‌توانید آن را به شکل دورهمی تجربه کرده و لذت ببرید. آیا به نظر شما این بازی پیچیده است ؟ با ما همراه باشید تا این بازی را به ساده ترین شیوه توضیح دهیم.


برای مطالعه بیشتر: طرز تهیه ی فلافل به سبک حرفه ای ها + تکنیک وا نرفتن فلافل


بازی مافیا چگونه بازی ای می باشد؟

این بازی یک بازی گروهی است که بازی مافیا اولین بار در سال 1986 به وسیله دیمیتری دیویداُف ابداع گردید.

بازی مافیا متشکل از ۲ تیم می باشد. تیم اقلیت مافیا که از نقش یکدیگر آگاه هستند و تیم اکثریت شهروندا که از نقش های یکدیگر آگاهی ندارند.

این بازی یک بازیگردان “گاد” دارد که خود نقش بازی نمی‌کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده دارد. وی ناظر بر اعمال تمام بازیکنان است. در ابتدا، بازیگردان («گاد») نقش هر یک از افراد را به‌طور مخفیانه مثلاً با پخش کارت تعیین می‌کند.

نقشهای بازی به وسیلهٔ مجری “گاد” بازی تقسیم شده و هر بازیکن نقش خاصی دارد .

به صورت معمول یک مافیا هم تیمی های خود را میشناسند ولی یک شهروند فقط از شهروند بودن خود آگاه است. این بدان معنا است که یک شهروند هیچ آگاهی ای نسبت به افراد مافیا ندارد. هدف در این بازی زنده ماندن تا پایان بازی می باشد. این کار با وجود نقش های مختلف بازی به راحتی امکان پذیر نمی باشد.

بخوانید
بازی های قدیمی محلی را بیشتر بشناسید

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: درباره خستگی عاطفی بخوانید 


نحوه ی انجام بازی مافیا

نحوه ی بازی به صورت قدم به قدم به صورت زیر است.

قدم اول بازی مافیا: مشخص کردن گاد

ابتدا یک شخص مسلط به قوانین بازی و دارای توانایی مدیریت بازی به عنوان گاد بازی انتخاب می شود. این شخص خود بازی نمی کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده خواهد داشت. “گاد” ناظر بر اعمال تمام بازیکنان است.

گاد بازی مافیا

بعد از این که تعداد قابل قبولی بازیکن (حداقل 10 نفر، البته هر چه تعداد بازیکنان بیشتر باشد بازی جذابتر خواهد بود) آمادگی خود را برای بازی اعلام کنند، گاد نقش افراد را تعیین می کند و به آن ها به صورت پیام شخصی اطلاع می دهد.

این تعیین نقش هم می تواند به شکل تصادفی (رندوم) باشد هم می تواند با نظر شخصی گاد باشد. به دلیل این که گاد باید مورد اعتماد و مقبولیت عام باشد به صورت کدخدامنشانه از یکی از پیشکسوتان بازی انتخاب می شود.


درباره ی خواص و مضرات روغن کانولا چه می دانید؟


قدم دوم: چک کردن بازیکنان و اعلام قوانین بازی مافیا

در این جا از تمام بازیکنان سوال می شود که بازی می کنند یا نه که باید تمام بازیکنان با میکروفن (و نه با تکست) حضورشان را اعلام کنند که ضمن تایید حضور خود، مشخص شود که امکان صحبت کردن را هم دارند یا نه.

در غیر این صورت صدا و نوشتار بازیکن مورد نظر بسته می شود و تنها به عنوان یک تماشاچی می تواند شاهد بازی باشد. (به دوستان برای بار اول توصیه می شود حتما یک دست به شکل تماشاچی بازی را دنبال کنند.)

بخوانید
حکایت هایی زیبا از ملا نصرالدین

بعد از آن چون اجرای بعضی از قوانین و نقش هایی که در بازی وجود خواهد داشت به نظر گاد بستگی دارد، گاد بازی، قوانین اختیاری که در این بازی اعمال خواهد شد و تعداد نقش های بازی را اعلام خواهد کرد و سپس به تعیین نقش افراد خواهد پرداخت.

قدم سوم: مشخص کردن نقش ها

گاد بازی به کسانی که نقشی جز پلیس ساده داشته باشند به صورت پیام شخصی، نقش آن ها را اطلاع می دهد.

بازیکن مربوطه باید به گاد تایید دهد که متوجه نقش خود شده و توانایی بازی در این نقش را دارد. ( درصورتی که توانایی ایفای نقش داده شده را ندارید از طریق پیام خصوصی از گاد درخواست کنید که نقش شما را عوض کند.) در صورتی که از طرف گاد بازی پیامی دریافت نکرده باشید نقش شما پلیس ساده خواهد بود.

نقش های بازی مافیا

گاد بازی نقش کل اعضا گروه مافیا (اعم از دان تروریست مافیاساده) را به دان می دهد و دان بازی بنا به تصمیم خود می تواند یا تمام اعضای گروه را به هم معرفی کند یا فقط خود را به عنوان دان بازی به تک تک اعضا معرفی کرده و خود حلقه ارتباطی گروه مافیا با همدیگر باشد.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: چگونه اعتماد به نفس کودک خود را تقویت کنیم؟


قدم چهارم: روز های بازی

در صورتی که بازی از روز شروع شود، تمام بازیکنان حاضر در بازی اجازه دارند نوبت گرفته و با استدلال وبحث و مناظره سعی به پیدا کردن نقش های مافیا کنند. (البته معمولا با حضور نقش های بیشتر، بازی از فاز شب شروع می شود.) معمولا در ابتدای روز گاد بازی زمان روز را اعلام می کند اما این یک زمان تقریبی است یعنی می تواند کمتر (زمانی که بازیکنان دیگر تمایلی به صحبت کردن و بحث نداشته باشند) یا بیشتر از زمان تعیین شده باشد(زمانی که گاد احساس کند بازیکنان نیاز به صحبت و مذاکره بیشتری برای استدلال دارند و با این زمان اضافه بازی روند بهتر و جذابتری خواهد داشت). بعد از پایان زمان، گاد بنا به تشخیص خود می تواند زمانی را به موارد زیر اختصاص دهد:

بخوانید
معرفی انواع ژانر فیلم + بررسی بهترین فیلم ها از طنز تا ترسناک

دفاعیه 

کسانی که احساس می کنند در رای گیری رای می آوردند فقط اجازه دفاع از خود و آوردن استدلال هایی برای تبرئه خود دارند. در این زمان کسانی که افراد دیگر را متهم کنند متخلف محسوب می شوند.

تک رای

 کسانی که احساس می کنند کاملا به مافیا بودن یک نفر مطمئن هستند در این زمان نام این فرد را به عنوان تک رای اعلام می کنند.

کسانی که نیستند

اگر کسی مورد ظن باشد اما شما با احتمال خیلی بالا احساس می کنید دوستان پلیستان در حال اشتباه هستند می توانید در این زمان بگویید که شخص مورد نظر یا حتی خود شما جزو گروه مافیا نیستن.

استدلال

 در این زمان بازیکنانی که احساس می کنند نسبت به روند بازی تحلیل خاصی دارند و می توانند به روند بازی کمک کنند بدون متهم کردن افراد می توانند استدلال های خود را از جریان بازی اعلام کنند.

استدلال

البته توجه به این نکته هم باید داشته باشید که در این زمان ها مافیا هم می توانند با صحبت های خود برای منحرف کردن اذهان عمومی استفاده کنند.

دادن این زمان ها به نظر شخصی گاد بستگی دارد و ممکن است گاد هیچ کدام از این زمان ها را در نظر نگیرد. سپس گاد اعلام می کند که زمان رای گیری است. شما باید اسم شخصی که مظنون هستید را تایپ کنید و بعد از نمایان شدن عبارت “استارت” یا “شروع” از طرف گاد در زمان محدود، اسم خود را بر روی صفحه اصلی ریدکال ثبت کنید. در صورتی که شخصی توسط بیش از نیمی از افراد مظنون شناخته شود به صورت مستقیم از روند بازی مافیا حذف شده و نقش آن اعلام می شود.

بخوانید
همه چیز درباره ی متاورس

در صورتی که شخصی این تعداد رای را کسب نکند رای گیری بین کسانی که بیشترین رای را دریافت کردند تکرار می شود و برای این کار به این افراد اجازه دفاع داده می شود، رای گیری مجدد فقط بین این افراد برگذار می شود و گاد بازی به هر شخص آیکون خاصی را نسبت می دهد و شما موظف هستید یکی از این آیکون ها را به عنوان رای خود اعلام کنید.

قدم پنجم: شب های بازی

در زمان شب به صورت عمومی هیچ کار خاصی انجام نمی شود. فقط نقش هایی که در فاز شب تاثیرگذار هستند، به دستور گاد، نقش خود را انجام می دهند. توجه داشته باشید که نقش های شب پیام های خود را به صورت نامحسوس به گاد می دهند. همچنین یک شخص توسط گروه مافیا کشته می شود. گاد بعد بررسی پیام ها، برخی از اتفاقات شب و کسانی که در فاز شب کشته شدند را به اطلاع تمام بازیکنان می رساند. حال دوباره فاز روز برگذار می شود.

قدم ششم: نحوه ی پایان بازی

این تکرار فاز روز و شب تا زمانی ادامه پیدا می کند که یکی از دو حالت زیر رخ دهد.

  1. تمام مافیا ها کشته شده و از بازی حذف شودند. در این صورت پلیس ها یا همان شهروندان به عنوان برنده اعلام می شوند.
  2. تعداد مافیا با تعداد پلیس ها برابر شود تیم مافیا به عنوان برنده اعلام می شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ضرب المثل های ناآشنا (3)


سخن آخر

در این مقاله بازی مافیا به صورت مفصل شرح داده شد و این بازی جذاب را در کنار هم فرا گرفتیم. جالب است بدانید بازی مافیا جزو 50 بازی برتر جهان است. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

بخوانید
ضرب المثل های ناآشنا (2)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا