سرگرمی

معرفی انواع ژانر فیلم + بررسی بهترین فیلم ها از طنز تا ترسناک

دنیای گسترده فیلم و سینما امروزه به هر کس برشی هدیه می دهد. چه بهتر که این برش، خوشمزه ای مطابق میلتان باشد. پس عجله کنید و سبک مورد علاقه یتان را انتخاب کنید.ژانر (genre) را به نام‌های فارسی گونه، نوع، طبقه و دسته می‌شناسند. در سینما، ژانر به دسته‌بندی فیلم‌ها براساس سبک و موضوع اشاره دارد.پایه و اساس واژه ژانر به زمان ” ارسطو ” فیلسوف یونانی باز می گردد که در قرن چهارم قبل از میلاد، درام یا نمایش را به سه نوع تراژدی، کمدی و ساتیر تقسیم کرد. شما چه ژانر فیلمی را می پسندید؟ فکر می کنید که تماشای همه ی ژانرها را تجربه کرده اید؟ برای پاسخ سوالاتتان در این مقاله همراه ما باشید.


فهرست مطالب


روش های تعیین ژانر فیلم چگونه است؟

ژانر یک فیلم میتواند به چند روش تعیین شود:

 1. شیوه تجربی:مقایسه فیلم با فیلمهایی که اکنون بطور قطعی به ژانری اختصاص داده شده اند.
 2. شیوه ایده آلیستی:قضاوت با استانداردهای از پیش تعیین شده.
 3. شیوه قرارداد اجتماعی:بررسی طبق توافقات موجود درون اجتماعی.

معرفی فهرست ژانرهای گوناگون فیلم

ژانر درام (Drama)

درام ژانری است که در آن کاراکترهای فیلم در چارچوبی واقعی با مشکلات احساسی روبه رو می‌شوند.

ژانر ملودرام (Melodrama)

ملودرام روایتی احساسی و متقدم بر شخصیت‌پردازی و با شخصیت‌های ساده‌ای است که ممکن است یا خیلی خوب باشند یا خیلی بد. شخصیت‌ها در ملودارم، ساده و معمولا کلیشه‌ای هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین بازی دنیا را بخوانید. یک فیلم ملودرام به گونه‌ای طراحی می‌شود قدرتمندانه عواطف مخاطب را جذب کند و نسبت به دیگر آثار بیش‌تر به جزئیات کاراکترها می‌پردازد. ملودرام‌ها اغلب در فضای خصوصی خانه صحنه‌پردازی می‌شوند و بر مسائل اخلاقی، خانوادگی، عشق و ازدواج، معمولا با چالش‌هایی از یک منبع خارجی تمرکز دارند.

ژانر اکشن (Action)

در ژانر اکشن (پُرحادثه یا حادثه‌ای) یک یا چند قهرمان اصلی با مجموعه‌ای از درگیری‌های فیزیکی، رزمی و جنگی روبرو می‌شوند. قهرمان اصلی فیلم برای پیروزی باید بر دشمنان خود غلبه کند.

ژانر اکشن

ژانر جنگی (War)

ژانر فیلم جنگی در مورد موضوعات مربوط به جنگ و معمولا حماسی ساخته می‌شود. این فیلم‌ها بیش‌تر مربوط به جنگ‌های ارتش‌ها و سپاه‌ها توسط نیروی زمینی، هوایی و دریایی و گاه در مورد اسیران جنگی، عملیات‌های مخفی نظامی و آموزش نظامی است. این فیلم‌ها گاهی زندگی روزمره نظامی و غیرنظامی افراد در زمان جنگ را به نمایش می‌کشد. این داستان‌ها ممکن است خیالی، بر مبنای حقیقت تاریخی، زندگی‌نامه‌ای یا تاریخ متناوب باشد.

بخوانید
اصطلاح های رایج مافیا چیست؟

ژانر علمی-تخیلی (SCI-FI or Science Fiction)

فیلم‌هایی که در ژانر علمی – تخیلی جای می‌گیرند مملو از جلوه‌های ویژه و بعضا عنصر هراس هستند. در گونه علمی‌تخیلی فناوری یا علوم امروزی یا مربوط به آینده دستمایه‌ی هنرمند و آفرینش‌گر قرار می‌گیرد.

ژانر علمی تخیلی

ژانر جنایی (Crime)

در ژانر جنایی جستجوی شخصیت اصلی فیلم، که معمولا کارآگاه یا مامور پلیس یا روزنامه‌نگار یا وکیل است، به افشای اسرار یک جنایت منتهی می‌شود. این فیلم‌ها به تاریخ‌چه‌های واقعی جنایت‌ها یا اقتباس از داستان‌های جنایی تبهکاران و جنایتکاران مافیا و… می‌پردازند.

ژانر عاشقانه یا رمانتیک (Romance)

در ژانر رمانتیک جنبه‌های عاشقانه وجود دارد و مرکزیت فیلم نیز پیرامون همین موضوع است. از آن‌جا که بسیاری از فیلم‌ها دارای جنبه‌های عاشقانه بین شخصیت‌های هستند، می‌توان هر فیلمی را که در آن طرح مرکزی پیرامون محور روابط یا احساسات عاشقانه میان شخصیت‌های اصلی داستان تعریف شده‌است، در زمره‌ی فیلم‌های عاشقانه دانست. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رزین را بخوانید.

 عاشقانه

ژانر فیلم ترسناک (Horror)

در این ژانر از عامل‌های ترس، نفرت و وحشت استفاده شده‌است. در این‌گونه فیلم‌ها از صحنه‌های خوفناک، ترسناک و فراطبیعی استفاده شده و معمولاً با ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی تداخل دارند. این ژانر شباهت نزدیکی نیز با ژانر دلهره‌آور دارد.

ژانر ترسناک

در فیلم ترسناک با استفاده از ترس از ناشناخته‌ها و کابوس‌ها ترس به بیننده القا می‌شود. استفاده از نورهای پر کنتراست، فضاهای مرموز و مه‌آلود و همچنین نورپردازی با مایه‌های تیره از ویژگی‌های دیگر این گونه‌است.

ژانر دلهره‌آور یا مهیج (Thriller)

در ژانر تریلر از تعلیق، کشش و هیجان به عنوان عناصر اصلی استفاده شده‌است. این ژانر در زیررده ژانرهای رازآلود و جنایی محسوب می‌شود و شباهت نزدیکی نیز با ژانر ترسناک دارد. پس از ترور جان اف کندی فیلم‌های تریلر سیاسی بسیار محبوب شدند.

بخوانید
آنچه درباره ی بازی گروهی مافیا باید بدانید

ژانر ماجراجویی (Adventure)

ژانر ادونچر دارای داستان‌های هیجان‌انگیز در موقعیت‌های جدید و مناطق عجیب است. این‌گونه فیلم‌ها از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به فیلم‌های اکشن می‌باشند با این تفاوت که به جای خشونت و مبارزه، ماجراجویی از طریق سفر، اکتشافات، ایجاد امپراتوری و مبارزه‌های شخصیت‌های تاریخی و قهرمانان است.

ژانر کمدی (Comedy)

در ژانر کمدی از طنز و شوخی استفاده شده است. این‌گونه فیلم‌ها به استثنای کمدی سیاه معمولا پایان خوشی دارند. این گونه قدیمی‌ترین گونه فیلم‌ها شناخته می‌شود. کمدی بر خلاف دیگر ژانرها تکیه بر بازیگران و ستارگان فیلم دارد.

کمدی

ژانر ابرقهرمانی (Superhero)

ژانر سوپرهیرو با تکیه بر اعمال یک ابرقهرمان یا گروهی از ابرقهرمان‌ها یا یک ابرشرور یا گروهی از ابرشرور ها ساخته می‌شود. این گونه فیلم‌ها نمی‌توانند در ژانرهای دیگری همچون اکشن، فانتزی و علمی-تخیلی رده‌بندی شوند. بیشتر این فیلم‌ها از کتاب‌های کامیک الهام گرفته شده‌اند.

ژانر معمایی یا رازآلود (Mystery)

این ژانر معمولا مجموعه‌ای از تلاش‌های کارآگاهی شخصیت‌ها را به نمایش درمی‌آورد که برای روشن شدن و حل معمای یک ماجرای مرموز در حال تحقیق و به دنبال سرنخ هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رمان خانواده لاکچری را بخوانید.

ژانر روان‌شناسی (psychological)

ژانر فیلم‌های سایکالوژیکال معمولا به وضعیت روانی ناپایدار شخصیت‌ها تاکید دارند. فیلم های ژانر روانشناسی اغلب شامل عناصر درام، اکشن، رمزآلود و پارانویا (بدگمانی) هستند.

ژانر موزیکال (Musical)

در ژانر موزیکال شخصیت‌های و نقش‌های فیلم در طول فیلم از خواندن ترانه استفاده می‌کنند. اینگونه فیلم‌ها از ترانه‌ها و آوازها برای پیشبرد فیلم و معرفی شخصیت‌ها استفاده می‌شود. در بیشتر موارد همراه با خواندن ترانه از عناصر طنز، موسیقی و رقص نیز استفاده می‌شود.

ژانر موزیکال

ژانر فیلم سیاسی (Political)

در این ژانر وقایع فعلی یا تاریخی یا شرایط اجتماعی که با سیاست و سیاست‌مداران عجین است را به تصویر می‌کشد. ممکن است داستان حزب یا گروه سیاسی خاصی باشد و یا روایت‌گر شخصیت مشهور سیاسی باشد.

ژانر فیلم فانتزی (Fantasy)

ژانر خیال‌پردازی دارای زمینه‌ای فانتزی می‌باشد و در آن از جادو، وقایع فراطبیعی، موجودات افسانه‌ای و دنیاهای خیالی استفاده شده‌است. این ژانر شباهت‌هایی به ژانرهای علمی ـ تخیلی و وحشت دارد.

ژانر فانتزی

ژانر فیلم تاریخی (Historical)

تاریخی روایت‌گر داستانی است که وقایع گذشته را نشان می‌دهد و یک دوره تاریخی را به تصویر می‌کشد.

بخوانید
بهترین مراکز گردشگری مالزی

ژانر فیلم حماسی (Epic)

ژانری که در آن از درام انسانی در مقیاس بزرگی استفاده شده است. این‌گونه فیلم‌ها با حماسه‌های بلندپروازانه و قهرمانانه ایجاد شده و با دیگر ژانرها متمایز هستند. بودجه بالا و استفاده از بازیگران مهم از نشانه‌های فیلم حماسی است که معمولا فروش بالایی نیز دارند.

ژانر فیلم وسترن (Western)

این ژانر هنرهای گوناگونی را که نشانگر سبک زندگی وسترن است را به تصویر کشیده و داستان‌هایی را از نیمه‌ی دوم قرن ۱۹ میلادی در غرب وحشی روایت می‌‌کند. این ژانر معمولا زندگی یک کابوی یا تفنگ‌دار را جلوی دوربین می‌برد. وسترن عموما زمختی‌های این سرزمین‌ها را نشان داده و معمولا صحنه‌های اکشن آن در صحراها و کوه‌های متروک و خشک اتفاق می‌افتند.

وسترین

عموما این چشم‌‌انداز‌های وسیع، نقش مهمی را در فیلم داشته و دید خارق‌العاده‌ای را از دشت‌ها و صحراهای غرب وحشی آمریکا ارائه می‌کنند. از میان مشخصه‌های ظاهری خاص این طور صحنه‌‌ها می‌توان به مزارع، شهرهای کوچک مرزی، مشروب‌فروشی‌ها، خطوط راه‌آهن و مناطق نظامی ایزوله اشاره کرد.

ژانر فیلم خانوادگی (Family)

فیلم خانوادگی ژانری است که حاوی محتوای مناسب برای بینندگان جوان‌تر است. فیلم خانوادگی قصد دارد نه تنها برای کودکان بلکه در طیف وسیعی از سنین جذاب باشد. اگرچه ممکن است داستان برای مخاطب سنین پایین‌تر جذاب باشد اما مؤلفه‌هایی در فیلم وجود دارد که می‌توان گفت بزرگسال محور نیز است.

ژانر اجتماعی (Social)

فیلم‌های ژانر اجتماعی بیان‌گر یک مساله اجتماعی در جامعه است. فیلم‌هایی روایی که درگیری‌ها اجتماعی، تضادهای فردی با جامعه با ادغام شخصیت‌ها شکل می‌گیرد.

ژانر فیلم بیوگرافی (Biography)

بیوگرافی دربردارنده وقایع مهم زندگی افراد برجسته است.

ژانر بیوگرافی

ژانر فیلم ورزشی (Sport)

ورزشی روایت‌گر قصه‌ای از یک شخصیت یا تیم ورزشی می‌باشد و به صورت کلی تم فیلم ورزشی است. ممکن است این ژانر با ژانر بیوگرافی ادغام شده یاشد و زندگی یک ورزشکار را روایت کند.

ژانر مستند (Documentary)

در ژانر مستند شاهد یک فیلم متحرک غیر داستانی هستیم که بر پایه‌ی واقعیت بنا شده است.

بخوانید
وبلاگ چیست و چگونه وبلاگ نویسی را شروع کنیم؟ + چه آموزش‌هایی در وبلاگ نویسی به ما کمک می‌کند؟

ژانر فیلم انیمیشن (Animation)

نمایشِ تُند و پیوستهٔ تصاویری از اثر هنر دوبعدی، یا موقعیت‌های مدل‌های واقعی، برای ایجاد توهم حرکت است.

ژانر فیلم سورئال (Surrealism)

سینمای سوررئالیستی رویکردی مدرن در حوزه نظری، نقد و تولید فیلم است. مشخصه‌های ویژه سینمای سورئالیستی، تلفیق، انکار روان‌شناسی دراماتیک و استفاده مکرر از تصاویر تکان‌دهنده است.

معرفی بهترین فیلم های کمدی ترسناک

فیلم های ترسناک از زمان‌های قدیم، مخاطب خاص خود را داشته است. اما برخی از کارگردانان تصمیم گرفتند که علاوه بر انتقال ترس و بالابردن آدرنالین، لحظات مفرح نیز ایجاد نمایند. آن‌ها با افزودن صحنه‌های طنز، ژانر کمدی ترسناک را رایج کردند.

1- Werewolves Within

گرگینه‌های درون، یکی از جدیدترین فیلم های کمدی ترسناک آمریکایی است. این فیلم در سال ۲۰۲۱ توسط کارگردان جاش رابن ساخته و منتشر شد. داستان آن در رابطه با گروهی از مردم در یک شهر کوچک است. در پی ماجرایی آن‌ها در طوفان برفی گرفتار می‌شوند و فکر می‌کنند که یکی از آ‌ن‌ها گرگینه است.

 • نام فارسی: گرگینه‌های درون
 • امتیاز: ۶.۰ , بهترین فیلم های کمدی ترسناک
 • ستارگان: سم ریچاردسون، میلانا واینتراب، جورج باسیل، سارا برنز
 • کارگردان: جاش رابن
 • ژانر: کمدی ترسناک

2- Show Me the Ghost

کیم یون کیونگ فیلم “روحم را نشانم بده” را کارگردانی کرده است. در ادامه معرفی کمدی ترسناک های 2021 با یک فیلم کره‌ای در خدمت شما هستیم. هان سونگ یون، کیم هیون موک و هونگ سونگ بوم، ستارگان این کمدی ترسناک هستند. داستان دو دوست جویای کار به نام‌های “Ho-du” و “Yeji”، که رویاها و امیدهای آن‌ها از بین رفته، موضوع اصلی این فیلم است.

فیلم های کمدی ترسناک جدید
 • نام فارسی: روح را نشانم بده
 • امتیاز: ۵.۶
 • ستارگان: هان سونگ یون، کیم هیون موک، هونگ سونگ بوم
 • کارگردان: Kim Eun-kyoung
 • ژانر: کمدی ترسناک, بهترین فیلم های کمدی ترسناک

3- Untitled Horror Movie

فیلم کمدی ترسناک جدید دارای نام جالبی است. “فیلم ترسناک بدون عنوان” محصول سال ۲۰۲۱ است و نیک سایمون آن را کارگردانی کرده است.داستان در رابطه با شش دوست و بازیگر است. آن‌ها زمانی که متوجه می‌شوند برنامه تلویزیونی موفق‌شان کنسل شده است، تصمیم به ساخت یک فیلم می‌گیرند. به طور ناخواسته موضوع فیلم‌شان همراه با ترس و خشونت می‌شود.

معرفی کمدی ترسناک های 2021
 • نام فارسی: فیلم ترسناک بدون عنوان
 • امتیاز: ۴.۷
 • ستارگان: لوک باینس، دارن بارنت، تیموتی گرانادروس
 • کارگردان: نیک سایمون
 • ژانر: کمدی ترسناک , بهترین فیلم های کمدی ترسناک
بخوانید
خواندنی ترین رمان های ایرانی

4- Roohi

از جمله فیلم های کمدی ترسناک جدید می‌توان به فیلم هندی “روحی” اشاره کرد. البته این فیلم نظرات منفی منتقدان را برای طرح پیچیده‌اش دریافت کرد. سایت IMDb نیز امتیاز ۴.۳ را مناسب این فیلم دیده‌است. اما اگر به سینمای هند علاقه‌مند باشید، ممکن است این فیلم لحظات خوبی را برای شما ایجاد کند.

بهترین فیلمهای ترسناک خنده دار
 • نام فارسی: روحی
 • امتیاز: ۴.۳ , بهترین فیلم های کمدی ترسناک
 • ستارگان: راجکومار رائو، وارون شارما، جانوی کاپور
 • کارگردان: هاردیک مهتا
 • ژانر: کمدی ترسناک

5- Shaun Of The Dead

فیلم سینما “شان می‌میرد” در سال ۲۰۰۴ منتشر شد و اولین قسمت از سه‌گانه ” سه طعم کورنتو” است. کاراکتر شان، ۲۹ ساله است و یک زندگی کسل‌کننده دارد. لیز، با بازی کیت اشفیلد، نامزد شان است، که وی را ترک کرد.شان برای بازگرداندن لیز، تصمیم می‌گیرد که اوضاع را سر و سامان دهد. اما ناگهان مردگان از گور برمی‌خیزند و مثل زامبی‌ها شروع به آدم‌خواری می‌کنند. شان با کمک اد برای نجات مادرش و لیز می‌شتابد.

جدیدترین فیلم های کمدی ترسناک
 • نام فارسی: شان می‌میرد
 • امتیاز: ۷.۹
 • ستارگان: کیت اشفیلد، لوسی دیویس، نیک فراست، دیلن مورن
 • کارگردان: ادگار رایت
 • ژانر: کمدی ترسناک , بهترین فیلم های کمدی ترسناک

سخن پایانی

شما در این مقاله با انواع ژانر فیلم آشنا شدید. همچنین از بهترین فیلم های کمدی ترسناک آشنا شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین فیلم های 2020 در ژانر علمی و تخیلی چه فیلم هایی هستند؟

فیلم های انگاشته یا همان تنت و پروژه قدرت در ژانر تخیلی و فیلم تسلا در ژانر علمی ساخته شده اند.

کدامیک از این فیلم ها مناسب تماشا همراه کودکان و نوجوانان است؟

فیلم های میناری، راه بازگشت، بیل و تد، آوای وحش، پدر و اسب رویایی جزو فیلم هایی هستند که می توان با کودکان و نوجوانان آنها را مشاهده کرد. درجه PG برای آنها عنوان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا