سبک زندگی

فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی و اثرات مثبت روحی روانی وجود گیاه داخل منزل

بسیاری از افراد برای نگهداری از گیاهان در خانه دچار تردید و دودلی هستند. اگر شما هم مطمئن نیستید که خرید گل و گیاه تصمیم درستی است یا نه، کافی است این مطلب را درباره فواید نگهداری از گیاهان در منزل بخوانید.البته قرار نیست خانه را به جنگل تبدیل کنید و همه فضاها را با گلدان‌های طبیعی بپوشانید. چند گیاه زیبا در فضای مناسب می‌تواند نتایج مورد انتظار را داشته باشد.همچنین فراموش نکنید گیاهان در شب دی اکسید کربن پس می‌دهند. به همین دلیل داشتن تعداد زیادی گلدان در اتاق خواب توصیه نمی‌شود.با نگهداری از تعداد مناسبی گل و گیاهان خانگی می‌توانید از فایده‌های آنها در طول روز بهره ببرید و متوجه شوید که حضور آنها در خانه تا چه حد کیفیت زندگی را بالا می‌برد. در ادامه با مزایای حضور گیاهان در خانه آشنا می‌شوید.


فهرست مطالب


فواید مهم نگهداری از گیاهان در منزل چیست؟

گیاهان از مزایای بی ‎شماری در سلامتی روحی و جسمی انسان برخور دارند و بسیاری از افراد به پرورش آن ها می ‎پردازند و از این بابت احساس رضایت فراوانی دارند. در این قسمت به برخی از مزایای گیاهان خانگی برای سلامتی انسان خواهیم پرداخت.

۱. گیاهان هوا را تصفیه و احیا می‌کنند

گیاهان خانگی به تمیز کردن هوای خانه کمک می‌کنند و باعث احیای آن می‌شوند.گیاهان در طول روز گازهایی که باعث آلوده شدن هوای مورد تنفس شما می‌شوند را جذب می‌کنند و رطوبت هوا را نیز افزایش می‌دهند.

آیا می‌دانستید گیاهان موجب خنک شدن هوا در فصل تابستان می‌شوند و در زمستان نیز هوا را گرم‌تر می‌کنند؟ حال شما ویژگی دیگری از گیاهان را می‌شناسید که باعث می‌شود ضرورت حضور آنها در خانه را بیشتر درک کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره گیاه خواری را بخوانید.

2. گیاه آپارتمانی – مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا

بیشتر سرماخوردگی ها در اثر ذرات و ویروس های که از طریق هوا وارد بدن انسان می‎ شوند ایجاد می ‎شوند و مطالعات نشان می‎ دهند که گیاهان خانگی می ‎توانند خطر ابتلا به سرماخوردگی ها و بیماری های دیگر را تا 30% کاهش دهند و این امر به این دلیل است که گیاهان خانگی، هوای داخل منزل را از ذرات آلوده و ویروس ها تصفیه می ‎کنند و همچنین گیاهان خانگی با از بین بردن آلاینده های موجود در هوا مانند VOCs که یک ترکیب ارگانیک فرار است از بروز تهوع، سردرد و سایر مشکلات تنفسی پیشگیری می ‎کنند.

بخوانید
لکنت زبان چیست؟ + نحوه درست برخورد با افراد دارای این اختلال

3. گیاه آپارتمانی – افزایش اکسیژن هوا

کمبود اکسیژن موجود در مغز باعث بروز سردرد می ‎شود که سردرد آزار دهنده است و ممکن است بهره وری ما را کاهش داده و فعالیت روزانه ما را مختل کند.

گیاهان خانگی از  طریق فتوسنتز اکسژن موجود در فضای خانه را افزایش می ‎دهند و از بروز مشکلات ناشی از کمبود اکسیژن جلوگیری می ‎کنند.

4. ایجاد حس خوشحالی و بهبودی در شخص

برگ های سبز و رنگ های مختلف گیاهان خانگی، توجه ما را به خود جلب می ‎کنند و باعث ایجاد آرامش و خوشحالی در ما می ‎شوند. مطالعات نشان می ‎دهند که وجود گیاهان مختلف در بیمارستان ها سبب تسریع در بهبودی بیماران خواهد شد.

5. گیاه آپارتمانی – بهبود سلامت روان

نگهداری کردن از گیاهان در منزل باعث جلوگیری از بروز احساس افسردگی و تنهایی در فرد می ‎شود و با ایجاد احساس شادی در فرد به او در تعیین اهداف جدید در زندگیش کمک می ‎کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره خستگی عاطفی را بخوانید.

یک گیاه آپارتمانی سالم به سلامت ذهن شما کمک می کند. خاک گیاه شامل میکروب هایی است که موجب انجام واکنش های شیمیایی شده و اندروفین آزاد می کنند بنابراین موجب خوب شدن حال شما می شود. همچنین دیدن یک گلدان گل زیبا نیز به شما احساس آرامش می دهد و استرس را دور می کند.

6. گیاهان به کار کردن و مطالعه شما کمک می‌کنند

زمانی که در حال فعالیت هستید یا مطالعه می‌کنید، داشتن گیاهان خانگی کمک کننده است و راندمان را بهبود می‌بخشد. گیاهان باعث کاهش سر و صدای داخل و بیرون از خانه می‌شوند و می‌توانند تمرکز شما را افزایش دهند. این ویژگی زمانی که در فضای کوچک و بسته قرار داشته باشید، بیشتر حس می‌شود.

کاهش سر و صدا موجب می‌شود احساس آرامش بیشتری داشته و آسوده‌تر باشید. این حس همچنین با کاهش شدید استرس، اجازه می‌دهد با کارایی بیشتری کار خود را دنبال کنید. بدون شک این مزیت گیاهان آپارتمانی یکی از بهترین خصوصیت آنهاست.

بخوانید
چرا انبه را پادشاه میوه ها می نامند؟ + انبه‌ چه خواص و فوایدی دارد؟

7. گیاه آپارتمانی – تقویت حافظه و تمرکز

داشتن گیاه خانگی در خانه، سبب تقویت حافظه و تمرکز می شود زیرا تصوری از آرامش طبیعت در فضای بسته ایجاد می کند. با نگهداری یک گیاه آپارتمانی در محل کار می توانید به افزایش عملکرد شناختی کمک کرده و از میزان پرش افکارتان بکاهید.

8. گیاه آپارتمانی – کاهش فشار خون

گیاهان خانگی باعث کاهش استرس و در نهایت کاهش فشار خون در فرد می ‎شود. استرس، یکی از دلایل فشار خون بالا است و همچنین مراقبت از گیاهان خانگی باعث کاهش بروز بیماری های قلبی در فرد می ‎شود.

9. گیاه آپارتمانی – کاهش دی اکسید کربن

دی اکسید کربن محصول نهایی تنفس انسان به محیط پیرامون خود است و اگر میزان آن در هوای پیرامون انسان افزایش یابد، می ‎تواند برای سلامت او مضر باشد و باعث ایجاد خواب آلودگی شود.

وجود گیاه در منزل باعث کاهش دی اکسید کربن در هوا می ‎شود زیرا گیاه در طی فتوسنتز، دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن تولید می ‎کند.

10. گیاه آپارتمانی – تسکین درد

برخی از گیاهان خانگی دارای مزایای دارویی بالایی هستند، برای مثال گیاه آلوئه ورا باعث کاهش التهاب و کاهش درد به خصوص در پوست می ‎شود.

11. گیاه آپارتمانی – پیشگیری از آلرژی

آلرژی معمولا به دلیل قرار گرفتن سیستم ایمنی بدن در معرض ماده آلرژن ایجاد می شود. برخی از افراد ممکن است نسبت به گیاه به خصوص گرده حساسیت داشته باشند و اگر سعی کنید کودکان خود را با حساسیت زدایی زودتر در معرض این گونه گیاهان قرار دهید، به آن ها در تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بروز آلرژی در آینده کمک خواهید کرد.

12. گیاه آپارتمانی – بهبود عملکرد مغز

همانطور که قبلا گفته شد، گیاهان خانگی با افزایش سطح اکسیژن موجود در هوا باعث افزایش تمرکز و بهبود عملکر مغز می ‎شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله زندگی به سبک ساده و مینیمال را بخوانید.

13. تقویت ضریب هوشی

وجود گیاهان خانگی سبب می شود ظرفیت ما برای توجه جهتدار (directed attention)- مدت زمانی که می توانیم روی یک کار متمرکز شویم ـ تقویت شود. همچنین سبب می شود افراد عملکرد ادراکی بهتری از خود نشان دهند.

بخوانید
درباره خستگی عاطفی بخوانید

14. گیاه آپارتمانی – تامین هوای پاک

اگر در اطراف محل زندگیتان کارخانه و یا خیابان پر رفت و آمدی وجود دارد، با نگه داری از گیاهان خانگی قادر به تصفیه هوای منزل خود از آلاینده ها و ذرات مضر موجود در هوای منزل تان خواهید شد.

15. جلوگیری از آبریزش بینی

برخی از گیاهان مانند اکالیپتوس که دارای رایحه ای معطر هستند، از ایجاد آبریزش بینی در فرد جلوگیری می ‎کنند و دارویی طبیعی برای از بین بردن خلط نیز هستند.

16. مرطوب کننده طبیعی هوا

اگر در منطقه ای خشک زندگی می ‎کنید، به جای خرید دستگاه بخور بهتر است از تعدادی گیاه خانگی نگه داری کنید زیرا گیاهان قادر به تنظیم رطوبت موجود در هوا هستند.

17. گیاه آپارتمانی – بهبود کیفیت خواب

وجود گیاهان آپارتمانی در خانه، مشکل بی خوابی را درمان می کند زیرا این گیاهان در شب اکسیژن آزاد می کنند هوای محیط را بهبود داده و موجب می شوند راحت تر تمرکز کرده و ذهن خود را آرام کنید و به خواب روید. بسیاری از گیاهان خانگی مانند گل های مروارید باعث بهبود خواب شخص و آرام شدن ذهن در طول شب می‎ شوند.

18. خنثی کردن دود سیگار

سیگار حاوی بسیاری از مواد شیمیایی است که هنگام سوختن آن در هوا آزاد می ‎شوند و همچنین می ‎دانیم افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند.

بیشتر از افراد سیگاری در معرض ابتلا به انواع بیماری های تنفسی و سرطان هستند که نگه داری از گیاهان خانگی باعث خنثی شدن مواد شیمیایی مضر موجود در دود سیگار می ‎شود و از ابتلا به بیماری های ناشی از آن پیشگیری می ‎کند.

19. گیاه آپارتمانی – افزایش خلاقیت

مطالعات حاکی از این این هستند که گیاهان خانگی با بهبود عملکرد مغز، باعث افزایش خلاقیت فرد می ‎شوند و همچنین رنگ گیاهان باعث ایجاد احساسی خوشایند در افراد می شود و بهره وری آن ها را افزایش می ‎دهد.

20. خنک کردن فضای اتاق

گیاهان با آزاد کردن اکسیژن و افزایش رطوبت هوا باعث کاهش دمای اتاق و کاهش مصرف انرژی می ‎شوند.

بخوانید
گیاه خواری "دنیایی از رژیم های سالم!"

21. کاهش سر و صدا

گیاهان علاوه بر جذب دی اکسید کربن، سر و صداهای موجود در فضای اطراف خود را جذب کرده و محیطی آرام تر برای یادگیری و تمرکز بیشتر برای شما به ارمغان می ‎آورد.

22. ایجاد حس موفقیت در فرد

با توجه به مطالعات نگه داری از گیاهان خانگی و صحبت کردن و آواز خواندن برای آن ها باعث ایجاد احساس خوشبختی و موفقیت در بسیاری از افراد می ‎شود.

افراد با مراقبت از گیاهان، توانایی بهتری در مراقبت از خود و احساسات خود خواهند داشت و قادر به پرورش احساس خوشبختی در خودشان می ‎شوند.

23. افزایش خلاقیت و بازده در محیط کار

وجود گیاهان سبز در خانه و محل کار سبب می شود افراد کار موثرتری را انجام دهند و محیط کار شادتری داشته باشند. ازدیگر مزایای استفاده از گیاهان در محیط کار بهبود حالت روحی، کاهش روحیات منفی، کاهش حواس پرتی، افزایش خلاقیت و افزایش بازده فعالیت است.

24. گیاه آپارتمانی – کمک به سلامت خانواده

گل و گیاه تاثیر مثبت بر وضعیت جسمی و روحی افراد دارند و سبب هماهنگ ساختن نیروهای فکری و جسمی بدن افراد شده و به آنها تعادل می بخشند بنابراین بهتر است افرادی که دور از طبیعت و در شهرها زندگی می کنند، مدتی پنجره ها را باز بگذارند تا هوای آزاد در محیط جریان یابد و گیاهان به سالم سازی محیط کمک کنند.

بررسی نحوه انتخاب و مراقبت از گیاهان خانگی 

نگه داری از گیاهان خانگی کار دشواری نیست اما لازم است به مواردی در این باره توجه کنید:

  • گیاهی را انتخاب کنید که از نظر اندازه متناسب با اتاق شما باشد و اگر ساکن منازل آپارتمانی هستید، بهتر است گیاهانی کوچک که نگهداری از آن ها آسان است را انتخاب کنید.
  • گیاهان برای رشد به نور خورشید نیازمندند، بنابراین اگر منزل شما از نور کافی برخوردار نیست، بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که نیازمند نور مستقیم خورشید نیستند ، برای مثال گیاه مار، تاک فلش و یا گیاهان چینی گزینه های مناسبی برای شما خواهند بود.
  • همچنین اگر منزل شما از نور کافی برای رشد گیاهانی که نیازمند نور مستقیم هستند، برخوردار است گیاه عنکبوتی و یشم گزینه مناسبی برای شما محسوب می ‎شوند.
  • همچنین می‎توانید به اینترنت مراجعه کنید و گیاهی مناسب برای آپارتمان خود انتخاب کنید و در این زمینه از باغبانان نیز می‎ توانید مشورت بخواهید.
  • گه داری از گیاهان خانگی نه تنها دارای مزایای بی‎ شماری برای سلامتی شما است، بلکه می ‎تواند زیبایی منحصر به فردی به منزل شما ببخشد و شما می‎توانید اتاق خود را با گیاهان بنفشه، آزالیا و سایر گیاهان رنگارنگ دیگر تزیین کنید.
  • همچنین لازم است که برای نگه داری از گیاهان خانگی خود به گلدان آن ها نیز توجه کنید، شما می‎ توانید گلدان های سرامیکی، مسی و یا انواع دیگری را برای گیاهان تان انتخاب کنید.
  • گیاهان را در قسمتی مناسب از خانه خود قرار دهید که مزاحم فعالیت های مختلف شما نشود.
بخوانید
سعیده قدس کیست؟ + نگاهی به زندگی سعیده قدس، بنیانگذار موسسه محک

موارد فوق تعدادی از مزایای نگه داری از گیاهان خانگی بود که بسیاری از ما نسبت به آن ها بی تفاوتیم و بنابراین بهتر است با نگه داری از این گیاهان، از مزایای بی شمار آن بهره مند شویم.

سخن پایانی

شما در این مقاله با فواید نگهداری گل و گیاه در خانه آشنا شدید. همچنین از نحوه ی نگهداری از آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا سانسوریا در فنگ شویی موثر است؟

سانسوریا با قرار گرفتن در نقاط خاصی از خونه میتونه انرژی فنگ شویی بسیار مفیدی با خودش به همراه بیاره. این گیاه یک محافظ قویه و در برابر انرژی منفی بسیار عالی عمل میکنه …

مضرات نگهداری گل در خانه چیست؟

گیاهان آپارتمانی زیبایی و فضای سبز رو به داخل خونه شما میارن، به تمیز کردن هوای داخل خونه کمک میکنن و ممکنه مزایای دارویی هم برای شما داشته باشن اما به این معنی نیست که شما میتونید هر گیاهی رو داشته باشید و ازش در خونتون نگهداری کنید. خیلی از گیاهان آپارتمانی سمین.
این گیاهان میتونن برای کودکان و حیوانات و برای برخی افراد مسن هم خطرناک باشن در حالی که برخی گیاهان موقع بلعیده شدن سمین، برخی میتونن باعث یک واکنش آلرژیک بشن اگه با ساقه یا برگشون تماس داشته باشید …

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا