نحوه رفع کینه و کدورت در زندگی مشترک + معرفی هفت عامل مهم برای رفع کدورت

کینه به زبان ساده یعنی فراموش نکردن آنچه خلاف میل ما اتفاق افتاده است و هیجان های منفی ناشی از آن فرصت بروز پیدا نکرده اند و گاه و بی گاه فعال می شوند. اهمیت دادن به آشتی کردن در میان زوجین و برداشتن کدورت ها و اختلافات بین آن ها یکی از ارکان مهم زندگی زناشویی است و عدم کینه توزی و بخشندگی از بهترین صفات برای زوجین به حساب می آید.برای این که قهرهای کوچک مابه کینه های عمیق و طولانی تبدیل نشود، باید مهارت آشتی کردن را مانند دیگر مهارت های زندگی بیاموزیم.


فهرست مطالب


دلایل ایجاد کینه و کدورت در رابطه مشترک

کینه یعنی نتوانید آنچه خلاف میلتان اتفاق افتاده را فراموش کنید و هیجانات منفی آن هنوز فرصت بروز کردن را پیدا نکرده اند. این هیجانات گاهاً در مسائل و اختلافات مختلف خود را نشان می دهند و شما را عمیقاً آزار می دهد. از نظر روانشناسی، کینه هیجان منفی ابزار نشده ای است که به طور موقت انکار یا سرکوب شده است. کینه به منزله کوه آتشفشان خاموشی در درون شماست که معلوم نیست کی فعال شود و شروع به فوران کند. حال چرا اصلاً چنین احساس قوی در ما ایجاد می شود؟ احساسی که همانند ابری تیره بر رابطه ما سایه می افکند و آن را به نابودی نزدیک می کند.

۱٫ ضربه زدن به شخصیت و اعتماد به نفس

شاید مهمترین دلیلی که بذر کینه را در دل می کارد، آسیب به اعتماد به نفس و شخصیت فرد مقابل باشد. همه ما انسان ها در کنار حفاظت از سلامت جسمی، از سلامت روحی خود که می توان آن را عزت نفس نامید، هم مراقبت می کنیم. بدیهی است که اگر انسانی را تحقیر کنید، همانند زنگ خطری است که جان او را تهدید می کند.

کینه

پس او شما را یک خطر احساس می کند و بروی رفتار شما حساس می شود و نوعی کینه و خصومت در ذهن او نسبت به شما ایجاد می شود. حتی اگر رفتار درستی هم نسبت به او داشته باشید، باز هم او در مقابل شما حالت تدافعی می گیرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راه های شادتر کردن خانواده را بخوانید.

۲٫ زورگویی و کنترل گری

هر موجود زنده ای از اسارت بیزار و گریزان است. این مسئله در رابطه زناشویی نمود قوی تری دارد و می تواند به چالشی بزرگ برای ادامه رابطه تبدیل شود. اگر در رابطه کنترل گر باشید، در چنین محدودیتی همسرتان ممکن است اوضاع را آرام نگاه دارد اما احساس ناراحتی که تجربه کرده است، در دل تبدیل به کینه ای بزرگ می شود.برای مثال شوهری که همسرش را از ارتباط با دوستان و خانواده اش منع می کند، نمی تواند انتظار رضایت قلبی او را داشته باشد. کینه و خشم درونی برای همه افرادی که در زندگی تحت کنترل هستند پیش می آید. این خشم درونی درصورتی که انکار یا سرکوب شود، می توان موجب سردی، دوری افراد و در نهایت فروپاشی رابطه احساسی میان آنها شود.

۳٫ رد کردن خط قرمزها

با صدای بلند صحبت کردن، توهین، فحش، تحقیر و کوچک کردن یکدیگر رفتارهای منزجر کننده ای هستند که زخمی عمیق بر دل باقی می گذارند؛ زخمی که به این راحتی ها ترمیم نمی شود. بدیهی است که تکرار چنین رفتارهایی، باعث ایجاد کینه در زندگی مشترک می شود. اثرات منفی این رفتارها تا حدی قدرت دارند که حتی بهترین و احساسی ترین لحظات زندگی مشترک را تلخ می کند.

۴٫ چالش ها و مسائل حل نشده

در هر رابطه ای چالش ها و درگیری هایی وجود دارد که می تواند ناشی از سوءتفاهم یا اختلاف عقیده باشد. گروهی از افراد می توانند از این چالش ها به خوبی عبور کنند؛ درواقع آنها این چالش ها را راهی برای شناخت بیشتر یکدیگر تعبیر می کنند و به این شکل رابطه خود را قوی تر می کنند.

کینه و کدورت

در مقابل گروهی از افراد به جای رفع مشکل، با قهر، کنایه و کینه توزی آن را چند برابر بزرگتر می کنند؛ تا جایی که در نهایت یکی از طرفین کوتاه بیاید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله استرس و علائم در خانواده را بخوانید.

بخوانید
راهکارهایی برای شادتر کردن خانواده

۵٫ انتظارات بی مورد

دیگر عامل کینه و کدورت در زندگی مشترک انتظارات بی جا از یکدیگر است. هم فرد متوقع و هم فردی که از آن انتظار می رود، زیر بار فشارها عصبی می شوند؛ به ویژه اگر این انتظارات برآورده نشوند. با ادامه این انتظارات تنش های متعددی میان افراد ایجاد می شود؛ به طوری که در نهایت به کینه و دشمنی میان افراد تبدیل می شود.

آثار و پیامدهای کینه توزی در همسران چیست؟

کینه همانند یک خشم درونی خاموش، پتانسیل نابودی یک رابطه عاشقانه را دارد. همچنین در هر رابطه ای بسته به رفتار طرفین نمود پیدا می کند؛ چه رابطه میان فرزندان و پدر و چه رابطه میان زن و شوهر. کینه بسته به عمق ضربه ای که به روح و روان شما وارد کرده است، همیشه مانند نقطه ای تاریک در خاطر شما باقی می ماند و در هر فرصتی خودش را نشان می دهد. بنابراین خیلی زود بایستی شناخته شده و برطرف شود

کینه توزی – جدایی از پیوندهای فامیلی و دوستی

زن و شوهری که هب مرض کینه توزی دچار می شوند به مرور زمان از تمام افراد فامیل و دوست های خود در نهایت به شکل احتمالی از همسر خود فاصله می گیرند. صفت رذیله ی کینه توزی در ذهن زن یا مرد مبتلا، نفرت از دیگران را پدید می آورد و تا جایی رشد می کند که او همه ی اطرافیان خود و حتی همسرش را دشمن خود به شمار می آورد. از این رو فرد کینه توز با بهانه جویی های مختلف ه یک از اقوام، دست ها و حتی شریک زندگی خود را از حلقه ی ذهن خود جدا و با آنها قطع رابطه می کند. چنین مرد و زنی خود را در محیط خانه باهمسر و فرزندهایش زندانی می کند وو هیچ رغبتی برای رفت و آمد و ارتباط با دیگران ندارد.

کینه توزی – ابتلا به حسادت

زن یا مرد مبتلا به کینه توزی، دشمنی با دیگران و حتی با همسر خود را در ذهنش پرورش می دهد و علی القاعده می تواند به داشته ها و دارندگی های آنها راضی باشد. از این رو چنین شخصی قلبا آرزو می کند نعمت های موجود در دست دیگران زدوده شود. اگر به او خبری برسد که به کسی نعمت قابل توجهی رسیده یا به شکل طبیعی از آن نعمت برخوردار است به شدت ناراحت می شود.

چنانچه اگر به او خبری برسد که نعمتی از کسی گرفته شده است قلبا خوشحال می شود. این حالت ناخوشایند تا بدان جا در شخص مبتلا بروز و ظهور می کند که زن یا شوهر از اینکه همسرش بخشی از سلامتی خود را از دست بدهد و به مریضی خاصی دچار شود هم خرسند و راضی می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تقویت اعتماد به نفس کودک را بخوانید.

کینه توزی – کوچک شمردن دیگران

شخصی که قلب مریض و کینه تووزی دارد هر چنند به شکل ناخواسته در صدد تحقیر دیگرانن بر می آید. چنین نشانه ای در سینه ای که پر از دشمنی و کینه توزی درباره ی دیگران است بروز می یابد و هر اندازه شخص مبتلا بیشتر به این صفت ناشایست آلوده شود، بیشتر شخصیت دیگران را کوچک و تحقیر می کند. زن یا شوهر کینه توز هم از این قانون مستثنی نیستند و با وجوود آننکه آننها باید مکمل شخصیت هم وو به تعبیر قرآن کریم لباس هم باشند، به خاطر ابتلا به مرض روحی کینه توزی شخصیت یکدیگر را مورد هدف تحقیر قرار می دهند.تحقیر دیگران مصادیق مختلفی دارد؛ به عنوان نمونه مسخره کردن شککلی از تحقیر کردن است که یکی از گناه های بسیار بزرگ زبانی هم مسحوب می شود.

بخوانید
افسردگی پس از زایمان؛ از علل تا درمان آن

زن یا شووهر کینه توز به اندگ بهانهای شریک زندگی خود را به باد تمسخر می گیرد و او را جلو چشم فاملی وو دوست ها سکه ی یک پول می کند! جای بسی تاسف است که مسخره کردن دیگران در جوامع مدرن کاری بسیار ساده و شیرین محسوب می شود در حالی که از نگاه دین پیامدهای اخروی سنگینی دارد. در بخشی از یک حدیث طولانی می خوانیم که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «چنین کسانی در روز محشر باعث رنجش خاطر جهنمیان و اهل عذاب می شوند در حالی که از دهان آنها چرک و عفونت خارج می شود دیگران حاضر نیستند تحملشان کنند هر چند جایگاه خودشان هم دوزخ و عذاب دردناک است!»

کینه توزی – آزار و اذیت همسر

زن یا مردی که به مرض کینه توزی دچار شده است نمی تواند همیشه بر روی این مریضی بزرگ روجی سرپوش بگذارد و در انتظار بروز علائم آن ننباشد. یکی از علائم قطعی این صفت ناشایست که ریشه در ذدشمنی و بدخواهی دارد آزار رساندن به همسر است- فرقی هم نمی کند که این آزار به شکل ضرب و شتم باشد یا با نیش زبان و فشارهای روحی، درصد قایل توجهی از مراجعین را به دفاتر مشاوره، مردها و زن هایی تشکیل م یدهند که در اثر رفتارهای ناشایست همسرشان، نسبت به او کینه توز شده اند و در نهایت به اندک بهانه ای بر روی او دست بلند کرده اند.

کینه توزی – انتقال فرهنگ بی مهری و تندخویی به فرزندان

خانواده ای که محیط پرورش دشمنی و کینه توزی زن و شوهر باشد بستر مناسبی برای گسترش مهربانی و نرلبیم خویی برای فرزندها نیست. چنین خانواده ای محل مناسبی برای رشد و نمو فرزندهای خشک و صریح و بی روح است.

کینه و کدورت

در اینن خانواده اصلی ترین پیام زندگی یعنی محبت و عاطفه به فرزندها انتقال نمی یابد. بلکه روح پرخاشگری، سرسختی و جمود جایگزین محبت می شود.

کینه توزی – از دست رفتن محبوبیت واقعی

هر زن و مردی بهه طور طبیعی خواهان محبوبیت قلبی در ذهن دیگران است؛ بدین معنا که انسان فطرتا تمایل دارد در دل اطرافیان خود جای داشته و آنها او را دوست داشته باشند، اما زمانی که زن و شوهر به صفت کینه توزی دچار می شوند در حقیقت محبوبیت قلبی خود را در ذهن همسرشان از دست می دهند زیرا زن یا مرد کینه توز چنان رفتار ناخوشایند و بچه گانه ای پیدا می کند که در چشم همسر خوار و بی ارزش و بی ابهت می شوود وو در جایکااه همسری دلسوز و مهربان جای نمی گیرد.

بنابراین هر زن و شوهری باید به این نکته ی ممهم توجه داشته باشد که با دارندگی های گوناگون مثل شغل حساس، چهره ی زیبا، پول فراوان، خانواده و فامیل سرشناس و مدرک بالا سلطان قلب همسر خود نمی شود، آنچه تنها رمز و راز حاکمیت بر قلب همسر و جای گرفتن در قلب اوست مهربانی با او و نداشتن دشمنی و کینه توزی در تمام مراحل زندگی است.

کینه توزی – از بین رفتن گشاده رویی

افراد کینه توز معمولا چهره ی در هم کشیده وو عبوسی دارند و تا زمانی که صفت ناشایست کینه توزی را اصلاح و درمان نکنند چهره ی گشاده و برخوردی شاداب نخواهند داشت. شخص کینه توز پیوسته باخخود رد ستیز و درگیری است. چنین حالت ناهنجار درونی به او اجازه نمی دهد که چهره اش را باز و گشاده ببیند و با شریک زندگی خود برخورد صحیح داشته باشد.

بخوانید
لکنت زبان چیست؟ + نحوه درست برخورد با افراد دارای این اختلال

کینه توزی – ناهنجاری های جسمی

وقتی روح زلال انسان به صفت رذیله ی کینه توزی آغشته می شود به مروز زمان جسم او هم تحت تاثیر منفی قرار می گیرد. آثار سنگین کینه توزی و دشمنی با همسر بر جسم شخص مبتلا به صورت های مختلفی بروز می کند؛ به عنوان نمونه چون این صفت ناهنجار روحی به سرعت در چهره ی شخص تاثیر می گذارد و به شکل اخم و پرخاش و درهم کشیدگی صورت تظاهر می کند، زن و شوهر کینه توز به پیری زودرس و چهره ای شکسته دچار می شوند.

کینه توزی – زوال آرامش ذهنی

زوجین باید بدانند زمانی که هر یک از آنها نسبت به دیگری نگاه نامهربانانه و برخواسته از دشمنی و بدخواهی دارد در حقیقت برای سلب آرامش ذهن خود اقدام کرده است. چنین صفت ناشایستی زمینه ساز سلب آرامش ذهنی از همسر هم می شود.

اما بازخوردهای اولیه ی آن متوجه خود زن یا شوهر کینه توز می شود و اجازه نمی دهد که او زندگی آرامی را با همسر و فرزندهای خود سپری کند. مرض کینه توزی همانند غده ی سرطانی پیش رونده ای است که هر فضای جذاب و شیرینی را برای شخصی که به آن مبتلا شده است به زهر و تلخ کامی تبدیل می کند.

کینه توزی – سرازیر شدن در دام گناه های زبانی

هنگامی که صفت کینه توزی در شخصیت زن و شوهر جای پیدا می کند در مواقع حساس و زمان هایی که این صفت، شخص مبتلا را غضبناک می کند او را به عرصه ی گناه های بزرگ زبانی همانند غیبت، تهمت، سرزنش، تحقیر، توهین، تخریب شخصیت و … می کشاند. کنترل زبان برای زن و مرد کینه توز کار بسیار مشکلی است و آنها به اندک بهانه ای در صدد سلب آرامش روحی همسر خود بر می آیند.

چگونه باید کینه و کدورت را در رابطه و زندگی مشترک برطرف کنیم؟

گاهی افراد در رابطه آنقدر درگیر تنش و درگیری هستند که کارشان از کینه می گذرد و تبدیل به خصومت می شود و از آن جا به بعد دیگر مشخص نیست که این خصومت است که کینه را به وجود می آورد یا کینه و کدورت بیش از حد تبدیل به خصومت و آزار عمدی یکدیگر شده است!

رفع کینه – کار را از خودتان شروع کنید

اگر دنبال کننده مقالات ما باشید حتما تا الان متوجه شدید که در هر مشکل و راهکاری اولین قدم توصیه شده ما این است که حل مشکل را از خودتان آغاز کنید! متاسفانه اغلب در مشکلات، ما فکر می کنیم این طرف مقابل است که باید روی خودش کار کند، حتی اگر اینطور باشد (که اغلب اینطور نیست) باز هم شما باید روی خودتان کار کنید تا متوجه شوید چرا با وجود اینکه یک نفر تا این اندازه مقصر است و شما را آزار می دهد در این رابطه مانده اید؟ در هر صورت شما با ارزیابی خودتان نقاط ضعف و قوتتان را می شناسید و در جهت بهبود رابطه تان آن را مدیریت می کنید.

رفع کینه – مسائل را با هم قاطی نکنید

شاید شما و شریک عاطفی تان روی یک یا دو موضوع اختلاف نظر دارید و بر سر آن اختلاف و کینه بینتان به وجود آمده است! موضوع را تعمیم ندهید، نگذارید کل زندگی تان فدای چند موضوع دیگر شود. نباید همه مسائل را با یکدیگر قاطی کنید. موضوعات را از یکدیگر تفکیک کنید، قدم مهمی که بعد از کار روی خودتان باید انجام دهید این است که صورت مساله را دقیق بدانید و بدون سوگیری مرز مشخصی بین اختلافاتتان و مهر و محبتتان ایجاد کنید.

رفع کینه – آسیب هایتان را باهم ترمیم کنید

وقتی بین شما و همسرتان کینه و کدورت به وجود آمده است حتما آسیب های روحی نیز به یکدیگر زده اید، این آسیب ها باید شناسایی و برطرف شود و برای برطرف کردنش باید به یکدیگر کمک کنید، مثلا اگر به او بی احترامی کرده اید یا تحقیرش کرده اید باید کمک کنید عزت نفس از دست رفته اش را ترمیم کنید یا اگر همسرتان اعتماد شما را از بین برده است باید به شما کمک کند این عدم اعتماد را ترمیم کند.

آسیب هایتان را باهم ترمیم کنید

بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید تا به عنوان یک نفر سوم بی طرف این آسیب ها را شناسایی و کمک کند برطرفش کنید.

بخوانید
درباره ی سبک های مختلف فرزندپروری چه می‌دانید؟

رفع کینه – حس قربانی بودن را کنار بگذارید

معمولا وقتی در رابطه کینه و کدورت ایجاد می شود هر یک از طرفین حس قربانی شدن دارند و تصور می کنند دیگری به او ظلم کرده است و قطعا توقع دارد دیگری این ظلم را بپذیرد و برای جبرانش تلاش کند! برای برطرف کردن کینه و کدورت بینتان باید هر دو از نقش قربانی خارج شوید! چیزی که بیش از همه در این بین قربانی شده است رابطه تان است و شما دو نفر به آن ظلم کرده اید! پس باید هر دو از این نقش قربانی بیرون بیایید و راه را برای گفتگو باز کنید و مشکلاتتان را ریشه یابی و برطرف کنید و منتظر نمانید دیگری ظلمش را بپذیرد! هرچد، پذیرفتن اشتباهات در رابطه شما ممکن است بخشی از روند حل اختلافاتتان باشد اما اجازه دهید پله پله پیش بروید! پذیرش اشتباه شاید مرحله دوم یا سوم روند حل اختلافاتتان باشد، عجله نکنید!

رفع کینه – کنار گذاشتن کینه به معنای چشم پوشی روی ایرادات طرف مقابل نیست!

اینکه شما سعی کنید کینه را کنار بگذارید به هیچ وجه به این معنی نیست که اگر طرف مقابل اشتباهی کرده است نادیده گرفته شود! بین شما دو نفر هرکس اشتباه کرده یا ویژگی هایی داشته که موجب ایجاد کینه و کدورت شده است باید در درجه اول آن را بپذیرد و بعد به کمک شما در جهت برطرف کردنش تلاش کند. اگر غیر از این باشد مشکلی از شما و رابطه برطرف نمی شود و مسائل گذشته مجدد تکرار می شود.

معرفی هفت عامل مهم برای رفع کدورت

بخشیدن می‏تواند به هزار و یک علت روی سلامت روان آدم تاثیر مثبت داشته باشد که بعضی از این علت‏ها اینها هستند:

چند گام برای بهتر بخشیدن

بخشیدن دیگر آنقدر می‏تواند اثر مثبت روی سلامت روان داشته باشد که بعضی از روان‏شناس‏هایی که بیشتر روی مسائل معنوی کار کرده‏اند، یک “روان‏ درمانی براساس بخشش” طراحی کرده‏اند. آنها می‏گویند اگر ریشه اضطراب و استرس یک کینه قدیمی باشد، بهترین راه برای بر طرف کردن آن، این است که بیمار با تمام وجودش از تقصیرات دیگران بگذرد. بعضی از این توصیه‏ها در واقع مراحلی از همان روان درمانی هستند. پس اگر کینه، زندگی‏تان را به هم ریخته است لطفا با کمک یک روان‏شناس این مراحل را طی کنید:

گام اول : احساسات منفی را انکار نکنید!

دیده‏اید بعضی‏ها می‏گویند “من از هیچ‏کس چیزی به دل نمی‏گیرم”. راستش را بخواهید، دست کم از نظر روان‏شناسی این “هیچ‏چیز” غیرممکن است. اگر خیلی بخواهیم روانکاوانه برخورد کنیم، حتی تاکید یک نفر بر “اصلا”، “ابدا”، “هیچ‏وقت” و “در هیچ شرایطی” کینه به دل نگرفتن می‏تواند نشانه این باشد که اتفاقا ته دل آن آدم یک کینه عمیق خوابیده است و عملا آن آدم کینه‏ای‏تر از دیگران است.

پس لطفا احساس کینه از دیگران را دست کم از خودتان پنهان نکرده و به جایش بنشینید به ابعاد مختلفش فکر کنید؛ به اینکه چقدر شدت دارد؟ نسبت به چه کسی یا چه کسانی است؟ اولین بار کی از او رنجیده‏اید و چرا؟ آیا ممکن است ریشه‏های این کینه به کودکی‏تان برگردد؟ ممکن است رنجش خاطرتان خیلی افراطی و غیرواقعی باشد؟

گام دوم : دو دو تا چهار تا کنید!

یک بار دیگر این مقاله را بخوانید و با خودتان فکر کنید که روی هم‏رفته مضرات کینه داشتن یا تلافی کردن، بهتر است یا سودهایش. همین که شما به این نتیجه برسید که بخشیدن هم می‏تواند در کنار کینه ابدی و تلافی کردن یکی از گزینه‏هایتان باشد، از این گام نتیجه گرفته‏اید.

بخوانید
چگونه کودکی شجاع تربیت کنیم؟

گام سوم : حق قصاص و بخشش

می‏گویند بخشش وقتی لذت‏بخش‏تر است که آدم توانایی قصاص کردن را داشته باشد. اینکه شما خودتان را، هم در انجام تلافی و هم در بخشیدن محق بدانید، باعث می‏شود که راحت‏تر و بدون اکراه دیگری را ببخشید. شاید به همین خاطر است که مراسم آشتی کنانی که بدون میل دو طرف قضیه انجام می‏شود، معمولا نتیجه نمی‏دهد.

گام چهارم : به محدودیت‏های او فکر کنید

حالا وقت این است که کمی مقدار هیجان قضیه را بیاورید پایین و اتفاقی را که باعث رنجش شما شده است، منطقی‏تر بررسی کنید. ببینید که واقعا چرا رنجاننده، شما را رنجانده است. آیا او خودش محدودیت‏‏هایی نداشته که باعث آن رفتار شده است؟ ممکن نیست که در روز یا روزهایی که شما را رنجانده است، از چیزی ناراحت بوده باشد؟ احتمال ندارد که شما رفتاری کرده باشید که چیز تلخی را برایش زنده کرده باشد؟ اصلا به این خاطر نیست که او خودش در زندگی‏اش تحت فشارهای روانی شدیدی بوده و برای همین کلا عصبی بار آمده است؟ خب! همه اینها می‏تواند محدودیت‏هایی باشد که باعث می‏شود یک نفر شما را برنجاند. شما خودتان از این محدودیت‏ها ندارید؟ برای خودتان پیش نیامده که ناخواسته یک نفر را برنجانید؟ منصف باشید دیگر!

گام پنجم : خوبی‏ها را هم ببینید

معمولا رنجش خاطرهای عمیق از کسانی پیش می‏آید که ما از آنها توقع رنجاندن نداشته‏ایم. خب، این آدم‏ها که یک دفعه از آسمان نیامده‏اند.

این آدم‏ها یک خوبی‏هایی داشته‏اند که ما اول با آنها احساس نزدیکی کرده‏ایم که بعد از رفتارشان برنجیم دیگر. فکر کنید، ببینید که واقعا هیچ خوبی‏ای در وجود آن آدم نیست؟

گام ششم : تصمیم بگیرید

تا حالا دیگر باید دستتان آمده باشد که بخشیدن، هم عمل منصفانه‏تری است و هم در درجه اول به نفع خودتان است اما هنوز مختارید که بین گذشت و کینه یکی را انتخاب کنید. به هر حال، دل را یکدله کنید و تصمیم بگیرید. برای تصمیم‏گیری عجله نکنید اما زیاد هم در تردید نمانید. فقط یادتان باشد که تصمیم‏گیری‏تان فقط به خاطر منافع منطقی نباشد و واقعا از ته دلتان دیگران را بخشیده باشید.

گام هفتم : بخشیدن را در عمل نشان دهید!

اگر واقعا از ته دل یک نفر را بخشیده باشید، دیگر نباید اکراه داشته باشید که بروید با او دست بدهید و روبوسی کنید. اگر هم به شما بر می‏خورد که چرا او پا پیش نگذاشته است، غیرمستقیم به دوستان مشترک نشان دهید که تمایل دارید با رنجاننده آشتی کنید. همیشه پایه‏هایی برای مراسم آشتی کنان وجود خواهند داشت!

سخن پایانی

شما در این مقاله با دلایل رفع کینه و کدورت در زندگی مشترک آشنا شدید. همچنین از تاثیرات آن در زندگی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

علت های اصلی مشکلات زناشویی چیست؟

بر اساس مطالعات مختلف، دلایل شایع طلاق عبارتند از: تعارض، مشاجره، شکست غیرقابل جبران در رابطه، عدم تعهد، خیانت و عدم صمیمیت فیزیکی، نداشتن منافع مشترک و ناسازگاری بین زوجین است.

چگونه می توانم شوهر عصبانی ام را قانع کنم؟

هیزم روی آتش او نریزید. خشم ویژگی مهمی دارد: موقتی است. صبر کنید تا او آرام شود. وقتی او منطقی تر است، عصبانیت او تمام می شود. مرزهای خود را تنظیم کنید. اگر بی احترامی کرد سریعا خارج شده تا مرز ها حفظ شود و هرگز شما هم بحث را هنگامی عصبانت ادامه ندهید. نبردهای خود را انتخاب کنید. بی احترامی را تحمل نکنید. در صورت لزوم عذرخواهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا