سبک زندگی

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا باکیفیت + معرفی دستگاه تصفیه هوا شیائومی Mi Air Purifier 3H

استفاده از دستگاه تصفیه هوا با توجه به آلودگی روز افزون هوا به خصوص در شهرهای بزرگ و صنعتی اهمیت ویژه ای دارد. با افزایش فعالیت هایی که باعث تشدید آلاینده های هوا می شود، مانند فعالیت کارخانه ها، خودروها و تجهیزاتی که با گازهای مضر کار می کنند، نیاز به دستگاه تصفیه خوب به مراتب بیشتر هم می شود. زیرا بالا بودن میزان این آلاینده ها باعث افزایش ریسک ابتلا و یا تشدید بیماری های تنفسی، سرطان ریه، آلرژی و آسم می شود. در این راستا انتخاب کارآمدترین و بهترین دستگاه تصفیه هوا از اهمیت شایانی برخوردار است و هر دستگاهی به میزان کافی عمل پاکسازی هوا را انجام نمی دهد. در ادامه هشت برند معتبر سازنده این محصول را که موفق به کسب تاییدیه ها و گواهی های لازم شده اند، معرفی خواهیم کرد.

ما بیشتر از هشتاد درصد از روز را در محیط های بسته سپری می کنیم و این در حالی است که به گفته ی سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا، هوای محیط های بسته ممکن است حتی هوایی آلوده تر از محیط های آزاد داشته باشند. این یعنی ممکن است در روز های آلوده هوا داخل خانه حتی آلوده تر از محیط بیرون باشد. دستگاه های تصفیه هوا قادرند تا مقدار زیادی از آلودگی های محیط های داخلی شما را پاکسازی کنند. از طرفی دستگاه های مختلفی در بازار وجود دارند و بنابراین لازم است تا با دانستن مواردی بسیار مهم قبل از انتخاب یک دستگاه، بهترین تصمیم را هنگام خرید بگیریم. با ما همراه باشید تا به این موارد بپردازیم.

محصول ویژه » دستگاه تصفیه هوا هوشمند شیائومی مدل air purifier 4


فهرست مطالب


چه مواردی را باید قبل از خرید یک دستگاه تصفیه هوا بررسی کنیم؟

تنوع زیاد محصولات موجود در بازار و تبلیغات گسترده در این زمینه که گاها با اطلاع رسانی های نادرست همراه است، ممکن است انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا مناسب را برای خریداران کمی سخت کند، اما با در نظر گرفتن نکات زیر می توانید یک دستکاه با کیفیت را انتخاب کنید:

1.دستگاهی با حجم هوادهی بالا و میزان صدا کم انتخاب کنید

مقدار فضایی که یک دستگاه تصفیه هوا می تواند در یک ساعت پاکسازی کند، در دستگاه های مختلف متفاوت است. این مقدار در دستگاه های خیلی کوچک ۳۰ متر مربع و در دستگاه های استاندارد و با کیفیت خانگی حدود ۱۰۰ متر مربع است. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین تصفیه های هوا هستید. آیا با جدیدترین تلویزیون های ال جی آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون ال جی را بخوانید.

نکته بسیار مهم در این مورد آن است که اگر دستگاهی حجم هوادهی بالایی دارد باید از یک فن مناسب نیز استفاده کرده باشد.در غیر این صورت ممکن است در دور فن های بالا، صدای بلندی داشته باشد.

بخوانید
الفبای آشنایی با بیت کوین

2. نحوه عملکرد دستگاه تصفیه هوا را بررسی کنید

به طور کلی فناوری های مورد استفاده در دستگاه های تصفیه هوا به دو دسته تقسیم می شوند:

عملکرد دستگاه تصفیه هوا
  • سیستم های فیلتراسیون خالص که بر اساس جذب آلاینده عمل می کنند

در این سیستم ها برای جذب ذرات معلق هوا از فیلترهای الیافی و برای جذب گازهای شیمیایی از مواد جاذب نظیر کربن اکتیو استفاده می شود. بدین ترتیب، این اطمینان وجود دارد که هیچ عنصر جدیدی در خروجی این سیستم ها به هوا اضافه نمی شود و به همین جهت آرامش خاطر در عملکرد آنها وجود دارد. تنها ایراد آن لزوم تعویض دوره ای فیلترها است.

  • سیستم های الکترونیکی که عمدتا بر اساس تغییر ماهیت آلاینده عمل میکنند

در گروه دوم سعی شده است تا با استفاده از تکنیک های متعددی نظیر یونیزاسیون هوا، لامپ UV و فیلترهای کاتالیستی، بدون نیاز به جذب آلودگی در داخل دستگاه، صرفا با تغییر ماهیت آلودگی، از خطرات آن بر سلامتی انسان کاسته شود. در نگاه اول ممکن است این روش بسیار جذاب بنظر آید از این بابت که تعویض فیلتر در آن وجود ندارد. ولی بررسی های دقیق تر نشان میدهد که اول اجزا آن دارای طول عمر می باشد و ثانیا عملکرد آن از جنبه های مختلف زیر سوال است.

فناوری های متعددی در دستگاه های تصفیه هوا مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به بررسی تمام فناوری های موجود در دستگاه های تصفیه هوا می پردازیم:

فیلتر های الیافی، محبوب ترین فیلتر ها در دستگاه های تصفیه هوا

فیلتر های الیافی، یکی از کارآمد ترین روش ها در مکانیزم تصفیه هوا به شمار می رود. در این روش بسیاری از ذرات آلاینده محیط از بین می روند و برخلاف بسیاری از روش های دیگر، گاز ازن به محیط اضافه نخواهد شد. از معروف ترین فیلتر های الیافی می توان به فیلتر های هپا اشاره کرد که فیلتری محبوب در میان دستگاه های تصفیه هوا خانگی است. روش نیاز به تعویض فیلتر خواهد داشت. در واقع هر فیلتر دارای ظرفیت معینی است و پس از تمام شدن ظرفیت، دیگر قادر به جذب ذرات آلاینده بیشتری نخواهد بود. بنابراین تعویض فیلتر برای تداوم عملکرد حداکثری دستگاه، کاملا ضروری است.

محصول فروش ویژه را از دست ندهید » تصفیه هوا هوشمند شیائومی مدل Air Purifier 4 Compact

جاذب های شیمیایی، دافع بو و عناصر گازی

جاذب های شیمیایی از جمله کربن اکتیو برای جذب عناصر گازی و بو ها به کار می روند و به عنوانی مکملی برای فیلتر الیافی شناخته می شوند. جنس این فیلتر از چوب، زغال یا پوسته میوه هایی مانند نارگیل یا گردو است. علاوه بر آن در فیلتر های با کیفیت از ماده ای به نام زئولیت نیز استفاده می شود. این فیلتر ها علاوه بر تصفیه هوا در تصفیه آب، یازیافت طلا و تولیدات دارویی تیز به کار می روند. حداقل میزان قابل قبول جاذب به کار گرفته شده در یک دستگاه تصفیه هوا خانگی با کیفیت، یک کیلوگرم است و هرچه قدر این میزان بیشتر باشد، عملکرد دستگاه بهتر و فواصل زمانی تعویض فیلتر نیز بیشتر خواهد بود.  

بخوانید
از مدیریت زمان چه می دانید؟

یون سازی در دستگاه های تصفیه هوا و اثرات احتمالی آن

اساس عملکرد این روش مبتنی بر تولید یون و رهاسازی آن در هوا است تا بتواند از این طریق ذرات معلق موجود در هوا را داری بار الکتریکی کرده، به یکدیگر و یا سطوح مجاور چسبانده و بدین ترتیب آن ها را از هوا جدا کند. ولی متاسفانه همان چیزی که تولید یون در هوا می کند، ناخواسته باعث تبدیل اکسیژن موجود در هوا به ازن نیز می شود.

استفاده از این دستگاه ها در فضاهای بسته منجر به افزایش بیش از حد مجاز غلظت ازن خواهد شد که خود به عنوان یک آلاینده جدید به بافت ریه آسیب می رساند و باعث بروز مشکلاتی چون درد قفسه سینه، سرفه و سوزش گلو می شود. یک دستگاه تصفیه هوای مناسب باید به حذف و کاهش آلاینده ها اقدام کند نه اینکه خود آلاینده های جدیدتری به هوا اضافه کند. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین تصفیه های هوا هستید. آیا با جدیدترین ظرفشویی های ال جی آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین ظرفشویی ال جی را بخوانید.

الکترواستاتیک و افت کیفیت دستگاه به مرور زمان

این مکانیزم از دو مرحله تشکیل شده است. در مرحله ی اول ذرات معلق پس از عبور از میدان الکتریکی با ولتاژ بالا، دارای بار الکتریکی می شوند و به اصطلاح یونیزه می گردند. در مرحله دوم ذرات یونیزه شده به صفحات فلزی با بار الکتریکی مخالف جذب شده و از جریان هوا خارج می گردند.

عملکرد دستگاه تصفیه هوا

نکته ی قابل تامل درباره ی این مکانیزم تصفیه هوا آن است که هرچند در این روش نیازی به تعویض فیلتر وجود ندارد اما با کثیف شدن تدریجی صفحات فلزی، عملکرد دستگاه به تدریج با افت کیفیت همراه خواهد بود و زمان شست و شوی صفحات نیست به راحتی قابل تشخیص نیست. این در حالی است که شست و شوی زود هنگام یا دیر هنگام دستگاه سبب اختلال در عملکرد آن می شود.

لامپ UV در دستگاه های تصفیه هوا  

در این روش با تابش لامپ UV به سطح فیلتر و در اثر واکنش مولکول های گازی آلاینده در هوا، تخریب مولکولی و تبدیل آن ها به ذرات بی خطر صورت می گیرد. این روش نیز به تعویض فیلتر نیازی نخواهد داشت اما با استریل کردن محیط، سیستم ایمنی بدن با کاهش توانایی در واکنش به بیماری ها رو به رو می شود.

این سیستم ها برای مراکز درمانی و بهداشتی که با خطر عفونت مواجه هستند استفاده می گردد و در محیط های بسته ای مانند خانه یا دفتر کار، نه تنها مفید نیست که سد راهی برای عملکرد درست سیستم دفاعی بدن محسوب می شود. علاوه بر آن طول عمر این لامپ­ها محدود است و باید در کمتر از یک سال، مجددا جایگزین گردد، در غیر این صورت لامپ UV با افت شدید میزان پرتودهی همراه خواهد بود و این امر منجر به افت شدید عملکرد دستگاه می­ گردد.

بخوانید
مینیمالیسم "زندگی به سبک ساده و مینیمال"

فیلترهای فتو کاتالیستی و عمر کوتاه لامپ آن ها

یکی دیگر از فیلترهای تصفیه هوا، نانو فتوکاتالیستی است. در این روش، لامپ UV وظیفه فعال کردن سطح آغشته به اکسیدهای تیتانیوم را برعهده دارد، تا با فعال شدنشان با آلاینده ­های هوا واکنش نشان دهند و منجر به تجزیه و شکست آن ها شوند و  انتظار می ­رود تا با انجام این مراحل، این آلاینده به عواملی بی خطر تبدیل گردند. تبلیغات زیادی در مورد استفاده از این روش انجام می­شود و همواره ادعا می­ شود که این روش قادر به جذب آلاینده ­هایی است که سیستم ­های جاذب گازی توانایی جذبشان را ندارند.

محصول پیشنهادی را مشاهده فرمایید » دستگاه تصفیه هوا شیائومی مدل Mi Air Purifier 3H

عملکرد دستگاه تصفیه هوا

هرچند که با وجود این ادعاها، درمورد عملکرد این فرآنید شک و تردید هایی وجود دارد. شواهد زیادی حاکی از آن است که در این روش احتمال تبدیل مولکول­ های بی خطر موجود در هوا به عوامل خطرزا در پی واکنش ­هایی که در جهت تصفیه هوا صورت می­پذیرد، زیاد است. علاوه بر آن نکته ای که باید به آن توجه نمود، عمر کوتاه لامپ UV به کار رفته در این سیستم­ ها است. لامپ به کار رفته در این سیستم ­ها مادام العمر نیستند و پس از یک سال با افت شدید میزان پرتودهی، نیاز به تعویض خواهند داشت. در غیر این صورت، دستگاه با کاهش چشمگیر عملکرد همراه می­ شود.  

معرفی دستگاه تصفیه هوا شیائومی Mi Air Purifier 3H

آلودگی هوا معضل بزرگی است که این روزه اکثر ما درگیر آن هستیم. وجود ذرات ریز و درشتی که خیلی وقت‌ها از وجود آن‌ها هم خبر نداریم، آسیب بزرگ و جبران ناپذیری به سلامتی ما وارد می‌کنند. تکنولوژی اینجا هم به کمک انسان‌ها آمده تا خانه‌هایمان را تمیز و ریه‌هایمان را شاداب نگه داریم.دستگاه‌های تصفیه هوا هوشمند شیائومی Mi عضوی از خانواده خانه‌های هوشمند حال حاضر و آینده خواهند بود.

Xiaomi Mi Air Purifier 3H
ابعاد۲۴ * ۲۴ * ۵۲ سانتی‌متر
۴.۸ کیلوگرم
سرعت تصفیه۳۸۰ متر مکعب در ساعت برای ذرات
۶۰ متر مکعب در ساعت برای فرمالدهید
بُرد۲۶ تا ۴۵ متر مربع
نوع و طول عمر فیلترHEPA Class 13
۶ تا ۱۲ ماه

بررسی مشخصات دستگاه تصفیه هوا شیائومی

طراحی

طول و عرض این محصول ۲۴ سانتی‌متر است و نیم متر ارتفاع دارد. رنگ سفیدِ مات آن با اکثر دِکور خانه‌ها سازگار است. به دلیل کاربردی که دارد، باید فَن آن آزاد باشد و نمی‌توان آن را در محیط‌های سر بسته خانه گذاشت. لیزر تشخیص آلودگی هوا قسمت پشت دستگاه قرار دارد و آن هم نباید پوشیده شود. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین تصفیه های هوا هستید. آیا با جدیدترینلباسشویی های ال جی آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباسشویی ال جی را بخوانید.

طراحی مینیمال دستگاه تصفیه کننده شیائومی ۳ جذابیت‌های ظاهری خود را دارد و نباید در اسکان دادن به آن دچار مشکل شوید. قسمت بالای آن مربوط به تهویه هوا و فَن سانتریفیوژی دستگاه است. قسمت پشت قابل باز شدن است و در اولین استفاده کابل برق و دفترچه راهنما را در آن خواهید دید. فیلتر محصول هم در آن محفظه جا دارد. راجع به فیلتر در ادامه خواهیم گفت.

یک نمایشگر لمسی OLED دایره‌ای شکل روی قسمت جلویی دستگاه قرار دارد. این نمایشگر از تفاوت‌های اصلی نسخه ۳ دستگاه تصفیه کننده هوا شیائومی و نسخه دوم است. دکمه قرار گرفته روی آن، در قدم اول دستگاه را روشن می‌کند و در مراحل بعدی با آن می‌توان حالت دستگاه را تغییر داد. نور نمایشگر هم قابل کم کردن یا خاموش کردن است؛ اگر نمی‌خواهید نور آن در طول شب مزاحم باشد.

بخوانید
فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی و اثرات مثبت روحی روانی وجود گیاه داخل منزل

حالت خودکار، خواب، تنظیمات دستی کم، متوسط و زیاد و حالت مورد‌ علاقه تنظیماتی هستند که می‌توانید برای فن دستگاه تنظیم کنید. نمایشگر هم اطلاعات کلیدی راجع به هوای اتاق را نمایش می‌دهد. به ترتیب چپ به راست؛ عدد بزرگ نشان دهنده کیفیت هوا براساس واحد PM 2.5، سپس دمای هوا، رطوبت، وضعیت اتصال به وای‌فای و حالت در حال استفاده هستند. در رابطه با حالت‌ها و تفاوت آن‌ها و معنای اعداد نوشته شده جلوتر خواهیم گفت.

محصول مشابه » دستگاه تصفیه هوا شیائومی مدل Mi Air Purifier 3C

دستگاه تصفیه هوا شیائومی تا چه اندازه هوشمند است؟

در ابتدا از جایگاه تصفیه کننده‌های هوشمند در خانه‌های هوشمند گفتیم. اما این محصول تا چه حد در آن دسته بندی ورود می‌کند و چطور؟ پاسخ: هم‌خوانی کامل با سیستم خانه هوشمند شیائومی و تا حدی گوگل و آمازون.

متصل کردن دستگاه به گوشی از طریق برنامه Mi Home صورت می‌گیرد. فرایند سریع و آسان است. از راه برنامه و گوشی خود می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به کیفیت هوا را مشاهده، تنظیمات را تغییر دهید یا فرمان‌هایی را زمان‌بندی کنید. اگر دستیار صوتی هوشمند در خانه دارید، تصفیه کننده هوا به آن هم متصل می‌شود و فرمان‌های صوتی شما را اطاعت خواهد کرد. از فرمان‌های ساده‌ای مانند Hey Google, turn on the air purifier (برای روشن کردن دستگاه) گرفته تا روتین‌های پیشرفته‌تر مانند خاموش شدن دستگاه هر زمان از خانه بیرون می‌روید به سهولت انجام می‌گیرد. روتین‌ها از طریق نرم افزار Google Home اعمال خواهند شد.

محصول پیشنهادی » دستگاه تصفیه هوای هوشمند شیائومی Air Purifier Pro

فیلتر و سنجش کیفیت هوا

همانطور که گفتیم این دستگاه کیفیت هوا را براساس PM 2.5 نشان می‌دهد که بیانگر میکروگرم ذرات کوچک‌تر از ۲۵ میکرون در هر متر مکعب هوا است. کیفیت هوا زیر ۷۵ خوب، تا ۱۵۰ نگران کننده و بعد از آن خطرناک به شمار می‌رود و هر رده به ترتیب با رنگ سبز، نارنجی و قرمز (همان‌طور که در گیف می‌بینید) روی نمایشگر مشخص خواهد شد.

البته استانداردهای هر کشور متفاوت می‌باشد و این رده‌بندی توسط خود شیائومی صورت گرفته است. برای مثال، هوای خوب براساس معیارهای بهداشت استرالیا به زیر ۲۷ میکروگرم/متر مکعب گفته می‌شود.برای سنجش کیفیت هوا، لیزر حساس و دقیقی تعبیه شده که می‌تواند ذرات کوچک را تشخیص و گزارش دهد.

فیلتری که چینی‌ها برای این دستگاه در نظر گرفته‌اند کلاس ۱۳ فیلتر HEPA است. این نوع فیلتر ذراتی به کوچکی ۰.۳ میکرون را هم جذب می‌کند و بین ۶ تا ۱۲ ماه، بسته به آلودگی هوا، دوام دارد. از میان این سه لایه، لایه اول ذرات بزرگ‌تر مانند گرد و خاک و مو، لایه دوم ذرات کوچک‌تر مانند دود سیگار و ویروس‌ها و لایه سوم ذرات ارگانیک مانند فرمالدهید جذب می‌کنند.

بخوانید
۵ نکته برای یادگیری زبان انگلیسی با سرعت زیاد

فن و تصفیه هوا

با مهندسی پیشرفته و دریچه تهویه هوای بزرگ (۲۴ در ۲۴ سانتی‌متر) این دستگاه می‌تواند ۳۸۰ متر مکعب هوای پاک را در اتاقی به مساحت ۴۵ متر مربع، در هر ساعت تولید کند. ارقامی بسیار خوب و البته تاثیرگذار که ارتقاء بزرگی نسبت به نسخه دوم این تصفیه کننده است.تنظیماتی که برای دستگاه انتخاب می‌کنید هم در قدرت آن تاثیر گذار هستند:

  • حالت خودکار: دستگاه تصفیه هوا شیائومی به صورت هوشمند تشخیص می‌دهد فن باید با چه سرعت و توانی بچرخد. در این حالت، هنگام آشپزی یا زمانی که آلودگی زیاد شود به طور واضح متوجه افزایش سرعت و صدای فن خواهید شد. در غیر این صورت فعالیت عادی صورت می‌گیرد. حالت خودکار هوشمند و دقیق است و با رها کردن دستگاه روی این حالت به صورت ۲۴ ساعته به مشکلی بر نخواهید خورد.
  • حالت خواب: زمانی که کمترین مصرف و در نتیجه کمترین صدا را از فنی که به طور کلی پر سر و صدا نیست می‌خواهید.
  • Low: این حالت را زمانی که آلودگی کم است یا به هر دلیل قصد استفاده سنگین از دستگاه را ندارید تنظیم کنید.
  • Medium: حالت معمولی. مناسب PM 2.5 بین ۷۰ تا ۱۰۰.
  • High: نام آن گویای همه چیز است. در این حالت صدای فن به اوج خود می‌رسد و مناسب زمانی است که چیزی در خانه سوخته باشد یا مشغول پخت غذای دودزا/روغنی باشید.
  • مورد علاقه: تظیمات مورد نظرتان را از طریق گوشی در بخش مورد علاقه / Favorite ذخیره و استفاده کنید.

مصرف برق

صدای فن روی حالت خواب همان‌طور که بالاتر گفتیم بسیار کم و تنها ۳۲ دسی‌بل است. موتور پیشرفته دستگاه ۳۸ وات ورودی می‌گیرد و روزانه، هر ۲۴ ساعت، یک کیلووات ساعت مصرف برق دارد. پس حقیقتاً با محصولی کم مصرف طرف هستیم. کم مصرف‌تر از یک لامپ کم مصرف!

با خاموش کردن تصفیه کننده زمانی که خانه نیستید هم می‌توانید در مصرف برق صرفه‌جویی بیشتری داشته باشید. در صورتی که آن را ۲۴ ساعت روز روشن بگذارید، به سرعت متوجه تغییر در هوای خانه خواهید شد. حتی گرد و خاک کمتری روی اجسام خواهید دید.

همچنین میتوانید به سایت آمازون سر بزنید و این محصول را مشاهده کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا باکیفیت آشنا شدید. همچنین از مشخصات دستگاه تصفیه هوا شیائومی Mi Air Purifier 3H آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا تصفیه کننده هوا بوی سیگار را ازبین می برد؟

بله تصفیه‌کننده با فیلتر کربن برای از بین بردن گاز و بو به کار می رود.

آیا فیلترهای دستگاه تصفیه هوا قابل شستشو هستند؟

قابل شستشو بودن ویژگی مهم دیگری است که باید حین خرید دستگاه تصفیه هوا مد نظر قرار دهید. زیرا شستشوی فیلتر تصفیه هوا نسبت به تعویض آن مقرون به صرفه‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا